Nu när jag startar boxen så får jag ett meddelande om att boxen ska uppgraderas genom att trycka på 'OK'.
Det är väl bara att göra det? Det finns typ ingen risk med att kortet, GuldKort ComHem, inte funkar sedan?
Tacksam för svar!
Nu när jag startar boxen så får jag ett meddelande om att boxen ska uppgraderas genom att trycka på 'OK'.
Det är väl bara att göra det? Det finns typ ingen risk med att kortet, GuldKort ComHem, inte funkar sedan?
Tacksam för svar!
hej har samma ptob tacksam för svar
Jag uppgraderade allt funkar utom ppvfilm det står motagningsfel det kan vara något annat fel ???????
ja uppgraderade här me och allt fungerar, ska väl inte hända nåt speciellt me kortet egentligen.. bara boxen..
Kan någon kolla att även remoteuppdatering också funkar?
Alla vanliga kanaler funkar för mig... men får ett felmeddelande på PPV-Film.... Får testa köra om dom koderna och se om det funkar då...
Jag har bara svart bild nu :cry:
Försökte med fjärren men det står att menyn är låst och att man ska försöka igen om 24 timmar, gäller ppv
Hej ingen som har mer och siga om this,har inte gjort uppd än,bra om det är några fler som har provat :smile:
Har följt uppmaningen att uppdatera genom att trycka ok. Fick sedan meddelande att inte röra boxen förrän uppdateringen var klar vilket kom i rutan. Allt fungerar normalt även ppv-
Comhem uppgraderar programvaran i sina boxar för att få ordning på problemen med textningen. På BBC Prime och Extreme har den inte funkat alls på sistone.
Konstigt nog får jag ingen förfrågan om uppgrafering. Vad göra men min gamla macab för att uppgradera manuellt?
Jag har inte fått nån fråga heller och jag har en sagem box.
jag fick också samma grej igår om att boxen skulle uppdateras. så jag track på oekj o de uppdaterades.
och n funkar det som det aldri har funkat... det funkar jätte bra... alla kanaler inklusive ppv sport och film funkar
comhems utbud är ringmatad runt Sverige.
Får man inte in alla kanaler, så kan man ändra
frekvens i khz under Nätkonfiguration
från 362000 till 338000 kHz.
Och där efter låta boxen söka upp en ny kanalplan osv.
Brukar fungera vid mindre driftproblem.
Där jag trycker in båda pilknapparna smatidigt sänks bara volym. Efter att ha dragit ur och sedan satt in kontakten står det bara er09.
Vad göra för att hitta den nya programvaran?
Inlägg raderat.
Vad jag har hört så ska man INTE uppgradera. Uppgraderingen gör att man bara får två försök att ändra pinnkoden, omöjligt att fjärruppdatera med andra ord. :cry: :evil: :-(
Inlägg raderat.
Jag tror inte att jag har fått frågan om uppdatering (tryckte igång boxen utan att ha TV:n igång i måndags, och det var ju nätfel så jag vet inte om det skedde någon uppdatering).
I boxinfo står det "Application: V12D (20 May 2000)". Det kan väl inte vara den senaste programvaran?
om dom inte fjollar med ny programvara så e maj2000 den senaste :wink:
Ok, kan bekräfta att dom gjort ändringen med begränsat antal kodbyten per 24H.. verkar gå o byta 2-3 gånger sen säger den vg vänta..
"Tyvärr" så verkar de va en bra uppdatering för övrigt, vet inte om valet s-vhs out och rgb out fanns innan? Sedan verkar ett aningens mindre typsnitt används i menyer och tv-program infon..
hepp, blir till o uppdatera på kortet i framtiden om de ska bli ppv..
Varför går det inte att knappa in mer än 2 koder på kortet?? Går inte att göra efter 24 timmar då säger kortet igen vänta , har gjort detta 3 dagar i rad och kan inte nyttja kortet. Har reservkort men ändå . Vad e det och framför allt går det att låsa upp och programmera det andra kortet :
Tack för svar :shock: 8) :wink:
korkad: som du kanske har förstått genom att läsa inlägg i forumet har comhem genom den senaste box-uppdateringen förhindrat "byte av hemlig kortkod" mer än 3 ggr/dygn. detta stoppar givetivs alla som byter kod till ppv via fjärren, men att byta i eepromen och bränna om går fortfarande bra
Jag gjorde uppdateringen. Allt fungerar som det ska även PPV. Dock antar jag att jag måste bränna om kortet när de byter PPV kod. Nu är dock frågan...Hur gör man det? Har endast brännt ett AU kort innan dvs jag behövde inte editera mina hexfiler.... Någon som vet?
(har en MP3.5) :roll:
QuadMan
Har hört på ett annat forum att man inte ska kunna slå in mer än 2 koder efter uppdaten är det så eller? :?:
men ,ska det gå att koda om de vanliga kanalerna,eller gäller deta uppdateringen bara ppv,har hört att det är bara för ppv
Jag gissar att nästa steg från com hem blir att omkodar de vanliga kanalerna oftare, på samma sätt som med ppv.
När ingen med Sagembox längre kan remota ppv eller de kanalerna kommer tusentals pirater att slås ut. Det låter väl rimligt?
hmm kommer AU-korten att funka som vanligt? :wink:
eller måste man bränna om dom också'
just nu har jag remot kort
:oops: Fan att man är så nyfiken på uppdateringar.
Jag vet inte rikitgt vad du menar med att dom skulle koda om de vanliga kanalerna på samma sätt som PPV men det skulle ju inte få samma effekt iaf.Citat:
Ursprungligen postat av TheVaran
Har man inte programerare är det kanske dags att köpa en nu. :wink:
Operatörernas mål är självklart att slå ut så många pirater som möjligt. Även om de som läser den här sidan programerar sina egna kort, gör en majoritet av alla gratistittande pirater det inte.
Viasat t ex, påstår att 70 procent av deras tittare är pirater. Jag lovar dig att inte alla dessa hundratusentals svenskar sitter och programmerar sina egna kort. Eller vad tror du?
visst finns den riskenCitat:
Ursprungligen postat av TheVaran
men den e ju väldigt liten att den e genomförbar
alla har ju inte samma kanaler (på sitt originalkort)
tänk vilket jävla jobb att uppgradera koderna med UA på alla kanaler
JAG HAR FÖR MEJ att jag läste nån uträkning på det och enligt den skulle koden skickas ut med 1-2 dagars mellanrum hehe
de e ju i sånnafall helt oaceptabelt
Om dom kör ua updates är väl det mest logiska att dom skulle köra egen nyckel till tv1000 och c+ och skicka ut den med ua.
Hur byter man eepromen???
Har inte hängt med i den här uppdateringskarusellen nåt vidare. Jag har inte fått någon uppmaning att uppdatera min Sagem-box ännu (har en box som jag köpt begagnad av en polare + att jag inte har något originalkort).
Om jag får denna förfrågan att uppdatera, har jag något val? Kan jag strunta i det?
Om jag inte har något val, är det då bara PPV jag inte kan remote-uppdatera sen? Tacksam för svar!
Hur fungerar tidskontrollen i boxen då? Går det att ställa in det manuellt, dvs flytta fram den 24 timmar och på så sätt kunna knappa in nästa kod? Sitter på jobbet nu så jag kan inte testa. Vad händer om man knappar in första kodnyckeln och sedan gör boxen strömlös (drar ut sladden), får man nya försök då eller håller boxen reda på tiden internt?
När man slagit in tre av koderna står det, när man trycker på 'Byte av hemlig kortkod' en gång till: "Menyn låst. Försök igen om 24h" vilket betyder att man inte kan skriva in några fler koder.
Jag testade att stänga av boxen och starta den igen, men problemet kvarstår även då, så jag antar att den har en intern klocka.
Det låter orimligt, men finns det något sätt att löda i boxen eller något så den interna klockan stängs av? Och slutar fungera.. Då går det kanske att skriva in fler koder. Jag vet inte... Det är verkligen VÄLDIGT störande att dom gjort på detta sätt.
Finns det ingen som kan på något sätt hacka sönder det?
Om man ska få det att funka krävs det att man kan göra en omkodning på endast 3 koder, vilket, vad jag vet, inte är möjligt.
Har ni några tips på hur man kan få det att funka? Skriv dom här isåfall...!
Att reseta boxen själv boxen med diverse knappkombinationer är lönlöst eftersom begränsningarna sitter i själva programvaran. En reset kanske noställer inställningarnarna men vill man komma till bukt med problemet är ända sättet att kläma in en en gammal bios version utan begränsningar.
Problmet är att det i dagsläget inte verkar finnas något program "public" för att suga ut biosen ur boxarna och sedan skriva tillbaks den. Men ifall ett sånt program dyker upp så skulle det i teorin bara vara att läsa ut biosen från en gammalbox utan den begränsade biosen och sedan kläma in den i dom boxar som har uppdaterat till den nya versionen och inte kan köra med remote längre....
Det borde rimligen finnas något program ute där någonstans för att just flasha om boxarna. Vi tar ett exempel om nu någon uppgraderar sin box via kabel-tv nätet och lyckas avbryta uppgradering mitt i så biosen blir korrupt så måste det finnas möjligt för service verstäderna att flasha om boxen med en fungerade bios version. Det brukar ju finnas rs232 program för dom flesta boxar ute på nätet men det verkar vara svårt att hitta några just till den här boxen men jag är övertygad om att dom finns där ute nånstans.
Så det gäller att komma på hur vi läser ut biosen ur en gammal box för att sen kunna skriva tillbaks den för att behålla remotefunktionen... Har hört att det ska finnas en plugin till Picbinedit som gör detta möjligt ?Kan dock inte berkäfta detta...
Trött man blir. Givetvis var man kåt på att ta hem uppdateringen innan man visste vad den gjorde. :(
Typiskt....
mjo samma sak här.
hej har uppgraderat min sagem-box, om jag fattat rätt kan jag lämna iväg kortet för ny inläsning av hex-filer eller något sånt. kommer det att fungera som vanligt igen om jag inte uppgraderar boxen . förstår inte mycket av vad som händer just nu. häls loppan