Är det någon som kollat om dom nya korten bara går till den boxen som dom har blivit uppdaterade i eller om det går att använda i flera boxar med videogard systemet
Utskriftsvy
Är det någon som kollat om dom nya korten bara går till den boxen som dom har blivit uppdaterade i eller om det går att använda i flera boxar med videogard systemet
:shock: :shock: Videocrypt var det väl länge sen någon använde. :lol:
Annars så är box och kort ihopknutna och kortet fungerar ingen annanstans.
ok jag menar videogard ( NDS) är du säker på det .
Jepp, om du har 2 boxar hemma så måste du ha 2 kort.
Du har aldrig funderat på varför man måste ange boxid innan man får nått kort?
Så trist då! Menar : Om boxen nu går sönder och man får en ny på garantin eller köper en begagnad, hur gör de då egentligen? Bara att ringa in för att meddela ny boxid?
Dom släcker gamla kortet och skickar ut ett nytt med det nya boxid
du kan flytta med dig kortet till en 2ra box om du anmäler det till viasat men då måste du uppge box id. sen får du göra tvärtom om du ska ha kortet i den 1sta boxen igen .då kan du ha en box hemma och en box i sommarstugan. m.v.h.wiggen
vad kul jag har två boxar men ingen godkänd viasatbox.Har uppgraderat ett abb på en annans box utan abb. Nu får jag alltså ett värdelöst videogard kort att pilla med . Jag har sett att det finnes filer till dragon modul som ska klara NDS är det någon som har koll hur detta funkar.
jaja, knäcker dom NDS så får man nog fylla i boxid själv, det är nog inte den svåra delen! det rä nog krypteringen på sändingen som komemr ta tid.
dreven : De har ju fortfarande inte släckt ner viaaccess så hur kan man då försäkra sig att NDS funkar för Dragon-modulerna?
nä jag vet inte har bara sett att det finnes filer till dom som ska vara för nds.
Då vet du inte OM de funkar....viafnatt sport 1 är ju släckt. Det kan du ju kolla om du kan få igång....
nu har jag fått det nya kortet.man ska ju alltå knappa in box id själv.det borde väl betyda att man själv läger in det i kortet och låser den till den boxen.mina funderingar är då om man struntar i detta och väntar till det kommer nds moduler då måste väl kortet funka på dom?
ang dragon modulen så har jag förstått att man kan editera dom filerna som är till den. om man då tar bort allt som har med viacess att göra och om man ändå har viasat då,då måste ju nds funka.
Mmmm nog är det så alltid. Har du inte v*a*cc*ss i mottagaren kan du nog vara säker...?
Måste bara få blanda mig i detta ämne, jag var och satte upp en ny via mottagare med nytt kort till! när jag var klar så satte jag igång mottagaren med kortet i, fick upp bilden att man skulle ringa och allt det hörde till men innan jag han ringa så sparka det nya kortet igång så jag la aldrig in box id till kortet!!
Det kan nog gå utan att knappa in sitt box id Har inte testat detta fullt ut på en annan box som är bara uppgaderad än men det kommer.. Är det någon annan som testat så skriv!!!
det vore intresant att veta, om du kunde kolla . Det kan ju vara boxen som blir låst till kortet också. Om det kommer moduler och boxar med fri nds så att säga.