Tjena hej !
Kör själv f-secure antivirus men finns det några andra bra virusprogram.
Tacksam för tips !
Utskriftsvy
Tjena hej !
Kör själv f-secure antivirus men finns det några andra bra virusprogram.
Tacksam för tips !
Själv har jag kört med Trend Micros Pc-Cillin/Internetsecurity i många år och tycker att det funkar bra!
/Mami
Tja, Netsky i olika versioner finns ju att få på en massa sajter på internet & även genom mail! :D Om du menar antivirusprogram så kan jag rekommendera AVG-Antivirus. Det är gratis & du tankar det på http://free.grisoft.com/freeweb.php! Ett jättebra program som hittade massor av skit som inte Norton Antivirus gjorde.Citat:
Ursprungligen postat av storfors
mcafee har funkat bra för mig ett par år nu....
det hela handlar väl mest om att hitta ett verktyg som man gillar och som tar så lite datorkraft som möjligt.
Samma här, tar minst cpu och minne.Citat:
Ursprungligen postat av mami
¨Behåll ditt F-secure! Det är klokt!
nod32 tycker jag personligen är bäst.
kolla här
http://www.radron.se/templates/test____5250.asp
mvh
t
panda funkar bra! :wink:
Håller med...Jag tror det är det bästa programetCitat:
Ursprungligen postat av figge_sand
Nod32 suger, alldrig haft ett program som släpper igenom så mycket virus....Till och med norton är bättre
Instämmer! Har hänt några gånger att jag hittat virus med mitt F-secure som andra med Norton inte hittat.Citat:
Ursprungligen postat av connyp59
Vet då inte vilket nod32 du har haft, jag har aldrig virus, nod32 tar bort allt. :)Citat:
Ursprungligen postat av Stimo
håller fullständigt med !
kör också nod32
har tidigare haft minneslukaren Norton och skiten f-secure även Norman men nod32 håller bäst av dessa!
Kanske är för att du inte scannat datorn med nått annat program! tex F-secure! Prova så får du se att datorn kryllar av virus!Citat:
Ursprungligen postat av rejj
Mitt F-Secure uppdateras varje dag...Har F-Secure Antivirus Client Security....Det hämta jag på DCCitat:
Ursprungligen postat av Peppe
Inget virus program är bra ju....
F-Secure litar inte jag på iaf. Därför Trend Micro....
När jag mistänker ett virus i nån dator så kör jag virusscanning från nätet för att kolla.
Adressen: http://housecall.antivirus.com
/Mami
f-secure gjorde så att jag inte kunde starta datorn
Äldre versioner av F-Secure har comp. problem med WinXP SP2, ex 5318050 osv... Angående hur det detekterar virus så tror jag nog F-Secure hänger med, det missar säkert en massa spyware osv. men är i min mening bäst av tungviktarna Norton, McAfee och F-Secure, tyvärr är väl inte F-Secure särskilt "lättdraget" det heller.Citat:
Ursprungligen postat av Megaman
LAde in Norton antivirus 2005 tyckte det verkade komplett.
Den hittade ett virus som inte f-secure gjort
Tar för mycket kraft bara, ett bra antivirus ska verka utan att "synas".Citat:
Ursprungligen postat av storfors
Verkar som jag får byta ut det programet är alldeles för nojigt