Hallå
Är det någon som är en hejare på streaming,jag vill veta hur man streamar ,vilka program man måste ha för att kunna se dreambox kanalerna utanför hemmet över dator. t.ex fr. Stockholm till Kalmar.
tacksam för svar
Utskriftsvy
Hallå
Är det någon som är en hejare på streaming,jag vill veta hur man streamar ,vilka program man måste ha för att kunna se dreambox kanalerna utanför hemmet över dator. t.ex fr. Stockholm till Kalmar.
tacksam för svar
Hmmm.
1. Kräver BRA pipa, typ garanterat 10mbps
2. Öppna lämpliga portar i din brandvägg, beror på vilket verktyg du vill använda. Ex. VLC så öppnar man 31338 samt 31339. Du bör oxå öppna ex. port 80 (inte bra) mot din DB. Styr hellre om den til ex. port 8080 eller något sådant.
3. Surfa till din brandvägg på den porten du har definterat som surf-port mot DB. Och du använder naturligtvis EldRäven som webbläsare
4. Välj VLC.
5. Klart
jag har ett program som heter ds-032a är rätt program. Jag skulle vilja veta hur man gör om man ska streama till Thailand om det nu gåroch om man ska öppna samma portar.
ha det bra
sunrise
ursäkta min att jag inte vet vad EldRäven som webbläsare är
Hmmm.
I sverige pratar vi svenska så översätt. Fönster = Windows. Eldräven = FireFox o.d.
I sverige föredrar vi att prata so folk försåt! = windows och firefox. Allt annat ar dryga påhitt av mathoh
Snor tråden lite.
Kan man inte konvertera streamen till en lägre kvalitet och på så sätt kunna klara sig med en lina med lägre hastighet? Sen om det blir 5 sekunders fördröjning är ju skit samma. Vore jäkligt nice att kunna streama ut till den bärbara med ett 3G-kort.
Jorå ElFeo det går. Finns lite att läsa på ett annat forum om det. Vet ej om man får länka dit men dreamboxx. något heter det.
Det är klart att du får länka till andra siter. Tack, ska kolla upp det!
Ingen här som har provat?
Jo, ganska så enkelt att genom VLC vidarebefodra en omgjord ström till en annan dator (eller flera)... har till och med testat att göra detta till min mobil genom mitt trådlösa nätverk, blev lite krångligare då iofs!
Men det enklaste exemplet måste vara att öppna strömmen i vlc genom att klicka på "Öpnna Fil" (ladda ner video.m3u genom web-interfacet) och i samma dialogruta välja "Ström/Spara" under "Avancerade alternativ" och därefter inställningar, udp, adressen du vill strömma till, hur du vill koda om filen mm.
Testa själv och kom tillbaks om du får problem... glöm inte att öppna nödvändiga portar...
Hade transcoding med vlc från dm500 igång i flera år. Ursprungligen med http ts streamingen från enigma, men den lösning som visade sig mest tillförlitlig i längden va att helt enkelt dra en analog video kabel till burken som transkoda (förutsatt att den har gfx med video in) och låta vlc använda analog source istället för ts över http.
Då behöver man aldrig starta om den pga kanalbyten, variationer i bitrate å upplösning/aspect eller glitches :) och som bonus så hänger sig inte boxen om det råkar va en 500. Krävs dessutom lite mindre cpu iom att vlc inte behöver dekoda mpeg2 innan den enkodar till det slutgiltiga utgående formatet (vilket man nu väljer).
smart! bra tips...
lite svårt för min del dock då jag varken har video in på grafikkortet eller datorn nära boxen, men skulle nog också rekommendera din lösning framför andra... dm500 som du säger har ju en tendens att låsa sig då och då, streaming pixligt ibland samt att kanalbyten blir ju jobbiga!
..........
Vad kan det vara för fel på streamingen när det pixlar
portarna 31338 o.31339 och 8080 port.Är DEt Någon speciel Cam man skall ha i DB;n,vilken gemini skall man använda räcker 3.60. är det ok adsl 24mbs -1mbs.hoppas du kan svara
Dm500 modellen har för klen nätvärksdel därav pixlingen för många.
Du har fel angående att det inte skulle fungera om boxen ligger bakom en router, har testat detta själv och det fungerar alldeles utmärkt. Men du har helt rätt i att länkarna som t ex återfinns i video.m3u kan är interna, men också väldigt enkla att redigera och ändra till externa ip-adresser... men självklart behöver man också öppna rätt portar för streaming i routern till boxen... detta fungerar alltså helt utmärkt även om boxen är i ett internt nätverk bakom en router/firewall...
om du behöver hjälp med detta, säg bara till! vpn lösningen låter SÅ mycket krångligare, men fungerar det, så fungerar det... men återigen så verkar ju bowman's lösning att föredra!