Dreambox 600 -> Popcorn Hour
Kör idag Gemini v4.30 och har nyligen köpt en Popcorn Hour.. såg ett tips om folk som streamade direkt från Dreamboxen till Popcorn enligt följande metod:
-----------------------
- Gå in på din Dreambox och kör följande i shell:
vlc -v VIDEO_TS/VTS_01_1.VOB --sout '#standard{access=http,mux=ts,dst=192.168.1.66:123 4}'
Eller använd det grafiska guit: Vad du vill åt är att VLC ska streama tv-signalen/strömmen (MPEG2) i TS över HTTP.
-------------------------
Min fråga är hur får man in vlc i dreamboxen. Hittar bara ett frontend plugin via blåknappen.
Jag kan stream till datorn genom typ http://10.0.1.197:31339/0,0133,1033,1133" men antar att det inte räcker för att streama till popcorn hour.
Hoppar igång denna tråd igen...hjälp !!
Innan nån ropar läs alla trådar så kan jag försäkra.....det har jag men hajar inte vad som blivit fel. Har gjort följande: Installerat Pli och aktiverat zapstream på den. Har därefter gjort en playlist genom att skapa en anteckning som jag döpt till minstream.html och innehåller följande: <br/>
<a href="http://192.168.1.3:31344" vod>Testing stream</a>
<br/>
Följande händer när jag kör in usb-sticken i popcorn hour, söker upp filen och kör igång den och får som svar av den att: Could not play ! Urghhh hållt på i snart ett dygn blir galen ! please hjälp nån som kan !
Kör denna img:PLi® Jade3 - for the Dreambox DM600PVR
Senaste firmware på min popcorn a-110