Har en DM 600 PVR för satelit. Kanalerna är funna. Jag har flyttat över CD-kortet från deras box. Men det fungerar ej. Vad gör jag för fel???
Utskriftsvy
Har en DM 600 PVR för satelit. Kanalerna är funna. Jag har flyttat över CD-kortet från deras box. Men det fungerar ej. Vad gör jag för fel???
Har du vänt kortet rätt väg och har du installerat softcam och cardserver?
Kortet är vänt neråt som det står i man. Softcam?? Cardserver?? Vet inte vad det är eller vad jag skall göra. Har trådat den mot internet för att kunna göra något men begriper inte vad :-/
Tack!
Jag skall testa det i pausen mellan Cievo-Milan :-o
Är lite pantad på sånt här men jag antar att menyn finns "under" blå-knappen...
Hmmm.
Och som vanligt !! Vilken image, vad har du gjort hittils ?
Hmmmm.
Grattis, då har du inte ens börjat.
1. Installera lämplig image
2. Installera sofcam + lämplig server
3. Ev. installera subtext
Bild.
Om du har en img med bluepanel ska du bara kunna installera tex newcs och mgcamd.
Annars måste du flasha in en ny img också...
Enklast är kanske att lämna tillbaka möget till NetonNet. Jag förstår nämligen inte Era tips. "bluepanel ska du bara kunna installera tex newcs och mgcamd. ". Är "bluepanel" Huvudmenyn som kommer upp via blå knapp på fjärren (TV-Läge, Radio-Läge, Fil-läge osv)?
Iså fall borde det vara "INSTALLATION" som skall väljas. Sedan försvinner logiken...
Jag föreslår att du läser denna post:
http://www.comhit.net/showthread.php...l=1#post158456
Du har en liten modifiering eftersom du kör CD, men i stort så förklarar den posten en del av problemet.