vet ej vad som har hänt men bilden kommer och går hela tiden och det står Hardware could not be verified. på tv´n
någon som vet vad det kan vara?
har inst. om img men fortfarande samma fel
tackar för hjälpen
Utskriftsvy
vet ej vad som har hänt men bilden kommer och går hela tiden och det står Hardware could not be verified. på tv´n
någon som vet vad det kan vara?
har inst. om img men fortfarande samma fel
tackar för hjälpen
Jag tror att du har problem med boot logo och bootloader....
Vilken bootloader du har?
original eller clone box du har?
Nej.... jag tror det är bootlogon...när du startar boxen ser du bootlogon eller den är svart?
boxen startar som vanligt med blinkande skärm/tv
på slutet så poppar info Hardware could not be verified. upp och skärmen/tv fortsätter att blinka
man kan klicka bort Hardware could not be verified och gå in på meny och sånt
men skärmen fortsätter att blinka hela tiden
Det kan vara något med HDMI-kabeln som spökar. Prova att (med strömmen avstängd) dra ur och sätta i HDMI-kabeln igen. Prova att byta med annan HDMI-kabel.
Du har inte svarat på min fråga .....ser du nån bild på bootlogon när du startar boxen?
Lägg in denna bootloader kolla om problemet försvinner sen
http://www.mediafire.com/file/h016qj...201_ssl84b.rar
menar du på själva displayen på boxen?
det här
https://i.imgur.com/D8kKLCw.jpg
Nej inte på display utan på tven menar boot logo
här är det ett exempel på boot logo
https://www.i-have-a-dreambox.com/So...o-dm8000-1.jpg
boxen startar upp som vanligt med bilder på Solrosor och Nabilo logo
samtidigt som skärmen blinkar
http://www.luxsat.eu/handleidingen/9...laatjes/20.jpg
Ok prova lägga in ny bootloader som jag länkade, såna problem dyker upp om tuner inte har rätt drivrutin,bootlogo,och fel bootloader.
Har du provat annan image?
Testa med openpli kolla om det är samma problem.
har lagt in Openpli och det är fortfarande samma sak
känns som om boxen har gjort sitt
kolla kondingarna så de inte är uppsvällda på toppen när du öppnar boxen
där var nätdelen kopplas in eller så kan ditt sim kort vara paj eller glapt med
piper/tjuter det i nån komponent på moderkortet så är det troligen i nån liten spole det tjuter, nånting orkar inte hålla rätt spänning. Kolla så nätagget är ok o att det håller rätt spänning även med boxen inkopplad. Kolla om nån större kondensator är uppsvälld, byt den i så fall.
Elektrolytkondensatorer har en tendens att torka ut med tiden, speciellt om boxen gått varm ofta och länge, extra vanligt på billiga kina-kloner eftersom detta ofta är lite sämre/andrasortering på komponenterna. Det är inte säkert att det syns utanpå om de torkat ut, men de håller inte rätt värde längre. På en dm800hd finns en "testanslutning", några pinnar inne på moderkortet där man ska ha 3,3v 5v o några spänningar till, mät med en multimeter att dessa spänningar är korrekta och ligger stabilt, det troliga är att någon av spänningarna dippar lite varje gång det tjuter o bilden försvinner.
Har du lnb-kabel inkopplad? Har det betydelse om den är i eller av? Har du en extra tuner liggande kan du prova att byta. Testa att koppla ur hårddisken om där är nån i. (bort med allt extra som drar ström). Sitter där en fläkt på moderkortet så koppla ur denna tillfälligt, löser det problemet så ta drivspänning till den nån annanstans ifrån, tex en extra usb-laddare (5v) kör inte för länge utan fläkten igång bara.
Är det inget av detta så har troligen boxen gjort sitt, inte mkt lönt att lägga ner tid på att försöka hitta o byta ut den komponenten som felar, möjligen om du har en till likadan trasig box liggande så kan man få ihop en som funkar (har jag själv lyckats med, genom att ta displaykortet/frontpanelen från den ene o moderkortet från den andra, men den boxen är inte helt 100 stabil utan blev extrabox i källaren)
får ta och testa lite
tackar för hjälpen
du har nog rätt
pin 4 o 5 dippar
pin 4 0,5 till 3,5
pin 5 1 till 4,7
https://jb8a8f8.com/support/index.ph...t-2013-jpg.21/
säger det vilka komponenter som strular?
EDIT:
https://jb8a8f8.com/support/index.ph...out_p5-jpg.22/