Finns det något sätt att få upp "spärren" om ens telefon är bunden till en viss operatör? Alltså att göra mobilen "obunden", utan att ringa comviq och betala 350 spänn :smile: (Har Comviq, Nokia 3310 :roll: )
Utskriftsvy
Finns det något sätt att få upp "spärren" om ens telefon är bunden till en viss operatör? Alltså att göra mobilen "obunden", utan att ringa comviq och betala 350 spänn :smile: (Har Comviq, Nokia 3310 :roll: )
Hej!
Jag gick in på www.nkmobile.co.uk och laddade hem prog. DCT4 för att låsa upp min mobil, men jag har en Nokia 3510. Det fungerade perfekt för nu är den upplåst. Men jag tror inte det prog. fungerar på 3310.
Mvh Bambam
Här har du oxå en sidan :wink:
http://www.gratisunlock.dk/Unlock.asp
Verkar som det bara funkar i Danmark?
:oops: :oops: ooops , fasen har dom ändrat :?
förut kunde man ändra olika länder :shock:
Ja ursäkta mig :roll: Ska kolla innan jag
lägger in något :wink:
3310 måste man köpa en kabel till för att kunna låsa upp, www.ucables.com är ganska billiga och har programvaran man behöver också om jag inte minns helt fel. Nyare telefoner (DCT-4 som serien heter) kan man låsa upp genom att knappa in en kod som går att generera fram. Jag har använt http://www.nokia-unlock.com/ ett flertal gånger..
Jag har köpen telefon som visade sig ha engelsk meny. Nu vill jag ha hjälp att få en fil eller tips hur jag ändrar den till svensk muny. :? :?
Jag kan hjälpa dig med upplåsningen gratis..skicka mig ditt IMEI nr via PM..så ska jag hjälpa dig
man trycker *#06# För att få fram IMEI nr
www.trycktill.com
//Frasse
hehe
tråden är från 2003....
Att byta språk borde gå med litet knappande. :wink:Citat:
Ursprungligen postat av bull
Mvh Kalle
P.S. http://www.sonyericsson.com/download..._UG_R1a_EN.pdf
Det går inte det menyn finns bara på fransk och engelska.
Tillverkare och modell?
Ericsson w818i
ring gsmteknik dom finns i gbg ...
www.gsmteknik.se
DOm kan garanterat fixa det...
Om du har en w810i så kan du göra det själv med hjälp av http://www.davinciteam.com och den medföljande usb-kabeln. Jag har själv gjort det med min 3-brandade k610i utan problem.Citat:
Ursprungligen postat av bull
Man köper så kallade credits för 10€ styck och en credit räcker för en flashning vilket räcker om du ska byta programvara och språkfil i din telefon.
Manualerna är ganska dassiga, men ge någon timme till deras forum så ska det nog gå utan problem.
Tänk på att detta rensar telefonminnet (inte eventuella kort) samt tar bort din operatörs branding om du nu har någon sådan.
Edit:
Om du vill låsa upp den också så har gsmteknik rea på upplåsning, hela 25 öre :)