Resultat 1 till 7 av 7

Ämne: Viasat stämd av Konsumentombudsmannen

  1. #1

    Viasat stämd av Konsumentombudsmannen

    "Den som inte vill förnya sitt digital-tv-abonnemang hos Viasat måste säga upp avtalet senast 30 dagar innan det går ut, annars förlängs det med ett år i taget! Ett oskäligt villkor, anser KO, som nu stämmer företaget inför Marknadsdomstolen. Domen kommer att få betydelse för fler företag med liknande villkor.


    Konsumentombudsmannen, KO är kritisk till det uppsägningsvillkor som Viasat AB och flera andra företag inom samma bransch tillämpar gentemot sina kunder. Den automatiska förlängningen av avtalet på ett år i taget blir orimligt betungande för konsumenterna och binder upp dem onödigt lång tid.

    - Att ha avtalsvillkor som så ensidigt gynnar säljaren på konsumentens bekostnad är oacceptabelt. Därför måste detta villkor förbjudas av Marknadsdomstolen, säger KO, Karin Lindell."


    Källa:
    http://www.konsumentverket.se/mallar...CategoryId=509

  2. #2
    Härligt!!!
    "Never argue with an idiot, they'll drag you down to their level and beat you with experience"

  3. #3

    Re: Viasat stämd av Konsumentombudsmannen

    Citat Ursprungligen postat av Polisen
    Domen kommer att få betydelse för fler företag med liknande villkor.
    Försökte dom inte sätta dit Boxer häromåret också?
    Kommer inte ihåg nått resultat av det men dom har ju samma villkor
    Det största felet många datoranvändare gör, är att de inte vet vad de gör, men de gör det ändå !

  4. #4
    Har för mig att det var för att dom höjde avgiften mitt i kontraktsperioden. Eller förändrade utbudet och med det försökte höja.

    Men de åkte på att dra tillbaka höjningen.
    "Never argue with an idiot, they'll drag you down to their level and beat you with experience"

  5. #5
    Hej . Bettre om dom stemt dom för og ha bytt til nds Og att dom genast måtte sende viaccess igjen. Og att dom skal betale piratrna för "forlorat program" :lol: :lol:

    Mvh.Taco.
    Dreambox 7000s RUN Hydra atlantis
    Maxtor 160GB 5400 RPM.

  6. #6
    Konsumentverket fick ju rätt mot Telias höjningar mitt i kontraktstiden av bredbandet. Misstänker att de kommer att ha detta som riktmärke. Hörde detta på nyheterna - i veckan tror jag det var....
    MC-buren MV-Coach.

    SÖK via SÖK-funktionen! Frågor ställs i forumet, INTE till mig!

  7. #7

    Re: Viasat stämd av Konsumentombudsmannen

    Citat Ursprungligen postat av Polisen
    "

    Konsumentombudsmannen, KO är kritisk till det uppsägningsvillkor som Viasat AB och flera andra företag inom samma bransch tillämpar gentemot sina kunder. Den automatiska förlängningen av avtalet på ett år i taget blir orimligt betungande för konsumenterna och binder upp dem onödigt lång tid.

    lngArticleId=3855&lngCategoryId=509
    Som sagt, det är flera än viasat som kör med samma taktik:

    14. UPPSÄGNING FRÅN KUND
    Kund äger rätt att säga upp avtalet efter avtalsperiodens slut. Uppsägning ska vara CD tillhanda minst 30 dagar före abonnemangsperiodens slutdatum. Om uppsägning inte sker förlängs avtalet med ytterligare en avtalsperiod. Skulle kunden bryta avtalet under avtalsperioden debiteras kunden en slutavgift. Avgiften utgår enligt de bestämmelser som gäller för varje abonnemangsform. För att säkerställa att rätt person säger upp avtalet kräver CD kundens underskrift vid uppsägning. När kunden kontaktar CD för att säga upp avtalet skickas därför en färdigskriven uppsägningsblankett till kunden för denne att skriva under och returnera till CD.

Liknande ämnen

  1. Viasat Motor + Viasat Fotboll
    Av matkoh i forum Viasat
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2008-10-19, 17:50
  2. Viasat AU, "baskort till Viasat guld"
    Av pa25182001 i forum Viasat
    Svar: 8
    Senaste inlägg: 2003-09-26, 21:56
  3. Viasat Nordic - Viasat Europe
    Av ridgen i forum Viasat
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2003-09-26, 08:45
  4. [LÖST] skillnaden mellan viasat nordic och viasat europa??
    Av gozilla i forum Viasat
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2003-02-21, 14:53

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss