Citat Ursprungligen postat av Pirog
Har problem med mitt inbyggda nätverkskort. Har trafik nån minut när jag startat om datorn sen försvinner det. Sen kommer det igen efter 4-5 timmar. Provar just nu med en bärbar dator med telia internet och zyxel modem och funkar perfekt. Har även provat med nya drivers men inga resultat. Formaterar datorn nu och se om det hjälper. Har även Windows XP på båda datorerna.
Detta problemet har en polare till mig också. Han har dock ett ASUS P4V800-X kort, men problemet är det samma. Vi löste det genom att sätta i ett PCI nätverkskort. Sen funkar det felfritt


Citat Ursprungligen postat av Pirog
Ett annat problem jag har e att när jag startar datorn så står den kvar i BIOS logan ( AI bilden m.m.) i nästan 5 minuter innan den går visare till windows xp. Har uppdaterat nya bios och kör med "default settings" men det e samma problem.
Vad har du för hårddisk i din dator? Är du säker på att du har satt den som MASTER eller MASTER SINGEL DRIVE? Annars kan det bli så att uppstarten står kvar i BIOS en längre tid. Dock kan det också vara din hårddisk som håller på att lägga av.