Pressmeddelande
8 september 2005
Utbildnings- och kulturdepartementet
Utlysning av sändningstillstånd för digital marksänd tv
Regeringen har i dag gett Radio- och TV-verket i uppdrag att utlysa sändningstillstånd för nationella digitala tv-sändningar för 2006 och 2007.
Verket ska också fråga företagen som för närvarande har sändningstillstånd om de vill att tillstånden förlängs till utgången av 2007 och om de önskar några andra förändringar av tillstånden. Nuvarande tillstånd gäller samtliga till slutet av 2005.
De företag som sökte sändningstillstånd vid det tidigare ansökningstillfället 2003, men som inte har fått tillstånd, ska också tillfrågas om ansökningarna fortfarande är aktuella.
- Jag tar nu ett initiativ för att få fram ett bredare utbud och fler gratiskanaler, säger utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky. Förhoppningsvis kan det här också stimulera utvecklingen av nya, spännande tjänster.
I dag har tjugo programföretag sändningstillstånd för 33 nationella eller regionala tv-kanaler. Regeringen bedömer att det finns ett utrymme för ytterligare några nationella tv-kanaler. Radio- och TV-verket ska senast den 21 november 2005 lämna förslag till regeringen om vilka tv-kanaler som ska få sändningstillstånd.
Dagens Industri AB, Eurosport SA, AB Sportexpress och TV 4 AB har sedan tidigare ansökt om nya eller utökade sändningstillstånd. Regeringen överlämnar nu dessa ansökningar till Radio- och TV-verket för att de ska tas med i verkets prövning.