Sidan 2 av 2 FörstaFörsta 12
Resultat 11 till 19 av 19

Ämne: Boxer och TV licens

  1. #11
    boxer och radiotjänst får inte samköra sina register det måste man ha tillstånd av datainspektionen för att göra.

    mvh
    t

  2. #12
    Citat Ursprungligen postat av marimekko
    Jepp. Och angående frågan om SVT-Teracom:
    SVT är en stiftelse som finansieras med licenspengar via Radiotjänst, det är inte ett statligt bolag. Detta för att undvika politisk styrning. Teracom är ett bolag som ägs till 100% av staten, Boxer ägs till 70% av Teracom.
    Nästan rätt. Det som betalas in via licenspengar går in i Rundradiofonden. Fonden hanteras av Regeringen som varje år bestämmer "uttaget" dvs så mycket pengar som stiftelsen skall få. Sedan fördelar siftelsen pengarna mellan SVT, SR, UR och RIKAB (Radiotjänst i Kiruna AB). Stiftelsen tillsätts till 50% av Regeringen.

    Boxer ägs till 70% av Teracom och 30% av riskkapitalbolaget 3i.

    Teracom ägs till 100% av Staten.

  3. #13
    Citat Ursprungligen postat av Robbie
    Tror inte du behöver oroa dig fö TV-licensen. Jag har då tecknat abonnemang både hos boxer och comhem och har då aldrig hört nåt från Radiotjänst angående detta. När jag för många år sedan hyrde en tv däremot så var dom snabba som sjutton på att höra av sig.
    Boxer, ComHem eller Canal Digital rapporterar inte in deras kunder till Radiotjänst. Varför skulle de? Finns ingen lag som kräver detta och det ligger inte i deras intresse. Däremot om man köper en TV så måste en rapport in.

    Jag har dock förstått att vissa TV/Radio-butiker inte förstått att de inte behöver rapportera in och därmed uppstår en förfrågan från RIKAB.

  4. #14
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    kan nog stämma att det är så... säkrast att beställa på boxers hemsida då...
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

  5. #15
    Korrekt svar. Radio/tv-handlare är skyldiga att anmäla inköp av tv-mottagare (däribland Boxerabbonemang med subventionerad box) till RIKAB, ComHem, Boxer m.fl. gör det dock inte själva. Ett köp direkt från tex. Boxers hemsida hamnar aldrig i rullorna hos RIKAB.

  6. #16
    När jag köpte från http://bildirutan.se kom i alla fall inget från RIKAB. :lol:

  7. #17
    Vet ni va det är inte kanalerna ni betalar för, utan för att inneha TV:n.

    Så för att se vad som haver på datorn eller vanlig tv måste man ha tillstånd från Kiruna TV Tjänst


    kanske har dom ändrart idag därför reserverar jag mig om det skulle vara fel......

  8. #18
    Jag frågade comhem om detta när jag pratade med dom sist. Dom sa att dom absolut inte meddelade radiotjänst om deras kunder. Däremot om man skulle teckna ett abb. hos någon av deras återförsäljare, t ex expert var tjejen på comhem säker på att dom anmälde innehavet, precis som någon skrev tidigare i tråden.

  9. #19
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    precis... dom säljer en tv mottagare då tillsammans med abbet... och då är dom skyldiga att anmäla det... så vill ni slippa de så köp mottagare lös och ta abb sen utan mottagare bara... brukar va 3 mån fritt då så man får tillbaka en del av det man gett för mottagaren då...
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

Liknande ämnen

  1. TV-licens?
    Av fod9 i forum TV
    Svar: 21
    Senaste inlägg: 2006-03-09, 23:02
  2. TV-licens ... fråga ?
    Av csan i forum Övrigt
    Svar: 17
    Senaste inlägg: 2005-05-05, 17:01
  3. Tv licens??
    Av Dannyboy i forum Com Hem
    Svar: 22
    Senaste inlägg: 2004-10-29, 18:20
  4. TV Licens
    Av Tuvalu i forum TV
    Svar: 8
    Senaste inlägg: 2004-10-11, 20:00
  5. TV licens
    Av jamhan053 i forum TV
    Svar: 50
    Senaste inlägg: 2004-01-27, 19:10

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss