Som Deaaaaas skriver, så ska DHCP vara aktiverad i din router och det IP-nummer som du får från din IP-leverantör är inte samma ipnummer som dyker upp i din dator bakom routern.
- men det visste du säkert redan om?
En anledningen till att det inte fungerar, kan vara att din router försöker logga in till din internetleverantör på fel sätt?
Oftast ska man använda sig av s.k. Direkt anslutning, där du får IP-nummer och DNS-information automatiskt. Tex hos Telia eller ComHem.
Men det kan vara så att du ska använda dig av PPPoE där du ska först logga in med användarnamn och lösenord varje gång du ska komma ut på nätet och tidigare gjorde du det via ett program i din dator? Den informationen ska nu sitta i din router istället och programmet i datorn ska bort!
PPPoE kan som system också logga ur automatisk från internet, men det går ju att ställa in.
D-Link och SMC är kända att kunna tappa kontakten med Internet, tex om man laddar ner en stor film (ehhhrmm....!) och så stannar routern mitt i natten. Det är inte så kul att se det på morgonen när man vil lse hur mycket som är kvar av filen.
Om det inte är något av ovanstående, så får du specifiera närmare vad som går fel med dina routrar, ska kan vi andra här säkert hjälpa dig till rätta.
Lycka till!




Svara med citat
