Resultat 1 till 8 av 8

Ämne: Boxer i ettt Comhem hus?

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1

    Boxer i ettt Comhem hus?

    Funkar de att andvända sig av Boxer i ett Comhem hus?

    Jag pratade med någon media kille som gjorde reklam för boxer, och han sa att de gick att använda boxer i ett comhem hus. Anledningen till de var för att CH störde ut signalen för att dom ville ha ensam rätt på digital TV (förutom Via & CD).

  2. #2
    nej de går inte att få vanliga marksända signaler i ett comhem uttag, du får köpa en liten händig antenn ifrån kjell. Televés Mira - DVB-T antenn den är grym!

  3. #3

    Re: Boxer i ettt Comhem hus?

    Citat Ursprungligen postat av Snouser
    Funkar de att andvända sig av Boxer i ett Comhem hus?

    Jag pratade med någon media kille som gjorde reklam för boxer, och han sa att de gick att använda boxer i ett comhem hus. Anledningen till de var för att CH störde ut signalen för att dom ville ha ensam rätt på digital TV (förutom Via & CD).
    Verkar lite väl konspiratoriskt att tro att anledningen är att de vill ha ensamrätt.... Tror snarare att anledningen är att det kostar massa stålar att uppgradera hårdvara för att kunna hantera något man inte tjänar pengar på sådär omedelbart.

    Fast vad vet jag, roligare om det är som du säger

  4. #4
    Beror väl på att comhem husen inte har någon vanlig tv-antenn vilket man behöver för att få in boxer utbudet. Funkar bra med den för digital tv anpassade på claes ohlsson!

  5. #5
    Har själv hört att CH-husen filtrerar bort andra frekvenser/signaler än vad de själv använder. Vad som är sant, låter jag vara osagt.
    MC-buren MV-Coach.

    SÖK via SÖK-funktionen! Frågor ställs i forumet, INTE till mig!

  6. #6
    Donator matkohs avatar
    Reg.datum
    May 2005
    Inlägg
    7 069
    Tackad
    311 gånger
    Hmmm.

    Filtrerar bort gör ju ALLA kabelTV-bolag, inget speciellt med CH. Köp bara en bordsantenn så funkar Boxer.

    Lycka till
    VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
    Linux rules!

    VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero

  7. #7
    För att kunna filtrera bort nåt måste det finnas där från början...
    ALLA frågor ska ställas publikt i forumet och inte via PM till ComHit crew.

  8. #8
    Donator matkohs avatar
    Reg.datum
    May 2005
    Inlägg
    7 069
    Tackad
    311 gånger
    Hmmm.

    Det finns naturligtvis signal från början. Jag pratar förståss om den marksända signalen som läcker in, oavsett om du har antenn eller ej. Det är den signalen som MÅSTE filtreras bort för att slippa störningar på övriga nätet.

    Och detta gör ALLA kabelTV-bolag :evil:

    Så är det.
    VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
    Linux rules!

    VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero

Liknande ämnen

  1. Boxer vs Comhem!
    Av strobb i forum Boxer
    Svar: 11
    Senaste inlägg: 2004-04-30, 11:59
  2. boxer i comhem hus?
    Av antez i forum Com Hem
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2004-03-29, 09:30
  3. Boxer i comhem-hus?
    Av riquelme i forum Com Hem
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2004-03-19, 20:36
  4. Comhem vs Boxer
    Av Lafayette1 i forum Boxer
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2004-01-18, 14:30
  5. comhem=boxer
    Av kily30 i forum Com Hem
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2003-07-06, 19:16

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss