Sidan 3 av 3 FörstaFörsta 123
Resultat 21 till 28 av 28

Ämne: Vilken hårddisk ska jag köpa

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Jag har i alla fall bestält en Western Digital Raptor 74GB SATA 16MB 10000RPM Som jag ska använda som System disc

    och så har jag köppt en Seagate Barracuda 7200.10 320GB SATA2 16MB 7200RPM som lagrings disc

    Raptor discen är snabb tyst och passar värkligen bra som system disc går väldigt snabbat å göra en Windows installation på den (en polare som testat) han fixa in Windows på 15 min

    Segaten är väldigt prisvärd och en mycket billig disc/GB funkar utmärkt för det övriga du vill lagra...

    Jag satt å läste väldigt mycket resentioner och på många forum innan jag bestämde vad jag skulle köpa.. (det gör jag in för varge ny komponent till datorn jag ska köpa)

  2. #2
    Citat Ursprungligen postat av Snouser
    Nej, inte när en "vanlig" person köper en disk. Då brukar man gå in till första bästa datorbutik (eller köpa en färdig dator) och köpa en disk. Om man har kört te.x Maxtor i hela sitt liv så behöver de inte betyda att Maxtor är bra. De tyder ju bara på att personen som har köpt disken itne vet att de finns något annant.

    Grejar man med datorn 24/7 så lär man sig tillslut vad som är bra och dåligt. De vet inte en vanlig datoranvändare. Just därför så är rekomendationer från en vanlig person ganska oväsintlig.

    ...och du vet vem som är "vanlig"...

    :lol:

    /Ovanlig

  3. #3
    ComHit Crew deass avatar
    Reg.datum
    Mar 2003
    Inlägg
    5 749
    Tackad
    88 gånger
    Citat Ursprungligen postat av Dizzy_dan
    Jag har i alla fall bestält en Western Digital Raptor 74GB SATA 16MB 10000RPM Som jag ska använda som System disc
    Raptor e bäst om du kör dom i raid... Dom lever längre då...
    Alla frågor/problem som ni har angående servern kan ni ställa till mig via pm. Övriga frågor ska ställas i forumet under respektive avdelning.

  4. #4
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Nov 2005
    Inlägg
    557
    Tackad
    1 gånger

    Re: Vilken hårddisk ska jag köpa?

    Citat Ursprungligen postat av folke
    Cache 2MB eller cache 8MB.
    Vad innebär det? Märks det skillnad och i så fall i vilken tillämpning?
    Kör 8mb, priskillnaden är så liten.
    Cache betyder att den har ett litet minne som "kommer" ihåg vad du läst från disken utifall du skulle läsa samma sak igen snart....finns även read-ahead cache som läser lite före på disken.
    Summa summarum, en märkbar skillnad i läshastighet vid läsning av små filer.

  5. #5

    Vilken hårddisk ska jag köpa?

    Jag köpte en Seagate 120GB med 8MB cache. Tack för all hjälp!
    Se även mina öden med äkta key code!

  6. #6
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Nov 2005
    Inlägg
    557
    Tackad
    1 gånger
    Bra val, snabb och tyst.

  7. #7

    Vilken hårddisk ska jag köpa?

    Tack alla för fina svar! Nu håller jag på med min egen dator med Intel Celeron 2,40 GHz, 512 MB RAM och med två hårddiskar i:
    Systemdisk: HDS722540VLAT20: Hitachi Deskstar 7K250 40GB UATA/100 Hard Drive
    Lagingsdisk: Quantum FIREBALLP AS40.0
    När jag är ute på nätet och kollar på "Quantum+FIREBALLP+AS40.0" hittar jag bara problem med denna disk inblandad. Ska jag köpa en annan hårddisk i stället för denna Quantum FIREBALLP AS40.0 och ska jag göra den nya till systemdisk?
    PS: Jag har köpt denna dator begagnad. Den är hopsatt av Network i Kungsbacka (numera i konkurs). DS.

  8. #8
    Oj, jag visste knappt att Quantum var kvar på banan. De var det självklara valet när man köpte hårddisk till Amigan, men nu så hör man inte mycket om dem.

    Jag skulle nog även vara lite skeptisk till den där Hitachi:n eftersom det är IBMs gamla HD-teknik som många har haft problem med. Eftersom det är en lite äldre dator bör du kolla upp hur stora diskar som stöds av BIOS, istf att bara tänka på hur mycket du behöver och har råd till. Vill du vara på den säkra sidan byter du ut båda diskarna mot en ny, för förr eller senare är de slut och om du har "slarvat" med att ta backup är det kört...
    VU+ Solo 4K, VTi
    DM8000HD-SSST, LT The Fifth Campaign SP8
    DM800HD-S, LT The Fifth Campaign SP8
    DM600PVR-S, Gemini 4.60
    DM500T, Gemini 4.60
    DM500C, Gemini 4.50
    Wavefrontier T55 (28.2E, 19.2E, 13E, 5E, 0.8W)
    Viasat
    Comhem

Liknande ämnen

  1. Vilken hårddisk till DB 600?
    Av jcoboy i forum Dreambox
    Svar: 5
    Senaste inlägg: 2007-11-26, 20:34
  2. Vilken hårddisk till 7020
    Av skooogen i forum Dreambox
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2007-04-17, 20:00
  3. Vilken box ska man köpa
    Av J15 i forum Övriga mottagare
    Svar: 10
    Senaste inlägg: 2004-06-27, 14:12
  4. [LÖST] Vilken Box Ska Man Köpa
    Av Mia71 i forum Boxer
    Svar: 16
    Senaste inlägg: 2003-11-16, 00:24
  5. Vilken box ska jag köpa?
    Av Analogu3 i forum Com Hem
    Svar: 14
    Senaste inlägg: 2003-02-20, 19:18

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss