Sidan 9 av 16 FörstaFörsta ... 7891011 ... SistaSista
Resultat 81 till 90 av 155

Ämne: Dom fria kanalerna är HELT gratis...

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    har haft sedan Lör 14 Okt, 2006 och har inte fått ett enda reklam utskick eller samtal så nej de gör dom inte

  2. #2
    Ja har gratis kanaler men har inte fått ett enda erbjudande och dom tog mitt namn o address när jag skaffade dem.

  3. #3
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Aug 2005
    Inlägg
    233
    Tackad
    1 gånger
    Jag håller också med om dem inte skickar ut nån reklam.Men när jag ringde in till dem för att öppna min box så gick den en vecka bara sen nattasvart. Ringde då till dem å gnällde att det inte funkade. Tjejen jag pratade med ville att jag skulle göra en massa inställningar hit å dit, inget funkade å hon sa att hon skulle skicka detta vidare till deras tekniker. En vecka utan att dem hörde av sig tröttnade jag å ville prova igen. Fan vet vad dem gjort, men dem lyckades att dra igång alla gratiskanalerna plus att dem drog även igång trean å z-tv. Hehe det har nu rullat på i ca 4 månader. :lol:

  4. #4
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Citat Ursprungligen postat av abloy
    Skaffar man gratiskanalerna från Viasat lär dom väl börja
    bomba en med reklam och erbjudanden för att man skall
    skaffa deras dyra programpaket.
    Det befarade jag också. Men jag har haft frikanalspaketet sedan i höstas och de har inte hört av sig än... :smile:

  5. #5
    Hjälp?

    Man behöver tydligen Box ID(11 siffror) enl Viasat när jag ringer om frikanals paketet , men har en Nokia 9902 o vet ej hur jag lyckas hitta detta nr ( canal digital funkar bra)

  6. #6
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Om din mottagare har senaste versionen av programvaran som är klar för NDS så har du ett BoxID i menyerna. Kolla på System -> Information eller något liknande. (Kommer inte ihåg vad det heter och jag har inte mottagaren kvar).
    Om du inte kör senaste programvaran på mottagaren måste du uppgradera.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  7. #7
    Kontroll Boxid - Tryck på menyknappen på din fjärrkontroll.- Välj systeminformation med hjälp av pilknapparna på din fjärrkontroll, tryck OK.- Läs på raden Boxid
    http://www.viasat.se/cm/2.10/2.165/1.283?boxId=1.583
    Det största felet många datoranvändare gör, är att de inte vet vad de gör, men de gör det ändå !

  8. #8
    Om man nu inte har en Viasat-godkänd box så har man ju heller ingen Box-ID. Så frågan är nu om man med en TRex-cam(Dragon-cam) med rätt programvara kan "fejka" en BoxID? eller hur vet Viasat att det BoxID man uppger är "riktig"?

  9. #9
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    997
    Tackad
    14 gånger
    Citat Ursprungligen postat av csan Visa inlägg
    Om man nu inte har en Viasat-godkänd box så har man ju heller ingen Box-ID. Så frågan är nu om man med en TRex-cam(Dragon-cam) med rätt programvara kan "fejka" en BoxID? eller hur vet Viasat att det BoxID man uppger är "riktig"?
    Det skulle inte hjälpa med en BoxID på ett DragonCam.:lol:
    Ett DragonCam hanterar bara ECM och skickar dom till kortet för avkodning.
    Rutiner för passande EMM finns inte, så du kan inte få ett DragonCam frikopplad för SvT.

    Mvh Kalle

  10. #10
    Köpte en begangnad Thomson DSI 35TH för att få in de friakanalerna. Ringde viasat och aktiverade, dom sa att det skulle fungerar efter ca 15min. Efter 4 timmar ringde jag upp igen, då sa hon att jag skulle ställa boxen på tv4 så skulle hon skicka en ny aktveringssignal. Vips, mitt under telefonsamtalet så kom bilden. Men nu dag senare var bilden borta och den här rutan med "välkommen till viasat ring och aktivera ditt abonemang" var uppe igen.

    Någon mer som har upplevt denna osabilitet eller är de min box som är kass?

Liknande ämnen

  1. Frysningar på de fria kanalerna pvr600T
    Av fidde_x i forum Dreambox
    Svar: 5
    Senaste inlägg: 2009-06-01, 14:02
  2. Svar: 7
    Senaste inlägg: 2006-03-22, 11:01
  3. De nya fria kanalerna?
    Av mikaelswe i forum Boxer
    Svar: 10
    Senaste inlägg: 2006-01-03, 22:17
  4. Gratis kanalerna?
    Av sarre i forum Boxer
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2005-08-03, 09:11

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss