Bästa sättet är helt enkelt att se till så att du har:

1, bra talrik
2, bra LNB
3, en bra spektrum analysator

efter att line'at upp parabolen så bra det går (tänk på att är det en offset så ska den inte sitta rakt dvs i våg mot horisonten).

Justera in Focus kan skilja riktigt mycket på olika paraboler och olika LNB jag har flera gånger slipat ner LNB fästet för att kuna flytta det in resp. ut från parabolen

Justera H/V mot horisonten.

Nu bör motagararen låsa på någon transponder och vi är halvägs där

Börja nu om från början med små små justeringar och kolla på spektrum analysatorn, här kan du vinna många dB.
Ett litet tips är att kolla på den omvända polarisationen när du kollar H/V då ser du lättare om det dyker upp brus på "fel" ställe dvs den signal du vill se ska inte synas.

Hoppas det här har gett dig lite tipps om hur du ska göra. Det finns inga garantier för att det kommer att funka på Malta men det ger dig de grundläggande förutsättningarna som behövs. DVS göra det bästa med den setup du har.

Du kan om du nu får ner thor 3 kolla vilken signalnivå du har på den och jämnföra med den du får från thor2 detta syns ganska bra i spektrumanalysatorn. Då ser du om det är praktiskt möjligt men bara efter att trimmat in allt först.