Den enda som jag kännar till (rätta mig om jag har fel) med hdmi är Vantage boxen, och den kostar i sin tur även en slant.
Digitalt ljud-ut är det väll på alla dreamboxar så vitt jag vet(har dock inte testat den, men den är där bak på min box iaf )
Trådlös är det nog snålt med, har inte sett en enda box som har inbyggt trådlöst. Det du dock kan göra är att köpa ett homeplug-paket(nätverk via eluttagen), borde funka klockrent till det.

Jag skulle tipsa dig om att skaffa en DM600PVR då du har väldigt stora möjligheter till att byta till CD eller Box*r om du tröttnar på CH. Men även så får du plats med en hårddisk som du kan spela in tvprogram på. Kör själv med 2st DM600 här hemma och det funkar klockrent på båda boxarna.