Resultat 1 till 10 av 16

Ämne: Delning av Parabolkabelsignal

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2002
    Inlägg
    323
    Tackad
    1 gånger
    Jag vet att det finns LNB's med fler utgångar för fler mottagare.
    Eftersom jag redan har 4 bra LNB's på min Quattrotallrik och också lång kabelväg från taket via innertaket ner i huset så vill jag gärna slippa dubbel kabeldragning.
    Jag delar faktiskt parabolkabeln redan i dag på innertaket med en vanlig splitter.
    Jag har 3 olika mottagare i olika ändar av huset, allt funkar bra men endast en mottagare åt gången.
    Jag hade nu tänkt att dela en av dessa tre mottagare i 2 delar alldeles intill varandra fast i olika rum.
    Jag frågar därför att jag är nyfiken på om det finns kanske något bättre än den splitter jag har idag,
    samtidigt nyfiken på hur många delningar man kan göra utan att kvaliten blir dålig.

    Det kanske är så att man kan dela hur mycket som helst bara man kör en mottagare åt gången?

  2. #2
    En del boxar har en funktion som kallas loop-through (fanns på min gamla Topfield). Kabeln från parabolen går in i boxen som vanligt, och sen finns det en antennutgång där du kan skicka vidare signalen till nästa box. Om första boxen är påslagen kan man titta på alla kanaler på samma transponder även i den andra boxen. Om första boxen är avslagen så kan man välja vilken kanal man vill på box2.

  3. #3
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2002
    Inlägg
    323
    Tackad
    1 gånger
    Tack för tipset, tror jag har dessa utgångar på mina Samsung.
    Skall testa och se hur det verkar.

Liknande ämnen

  1. Svar: 11
    Senaste inlägg: 2010-02-28, 14:51
  2. En fråga om internet delning
    Av karl48 i forum Övrigt
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2004-12-06, 06:55

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss