En oansluten kabel som bara hänger utan belastning på andra ändan utgör en så kallad stubbe, dvs en kabel med öppen ända och det innebär att signalen som skickas till båda kablarna kommer att resultera att den ena går in i boxen och den andra fortsätter sin bana till den öppna kabeln. Signalen kommer att totalreflekteras och komma in i din box igen med störningar som resultat.
Du måste avsluta (med t.ex. 75 Ohms motstånd) alla ledare som du inte använder. Dessutom så har du halverat impedansen om du skarvar ihop dem, så det är nog inte 75 ohm som gäller ändå.
Jag har slututtag med inbyggt motstånd i väggarna på alla ställen där jag tar ut signal till parabolmottagarna.
Jag har nog tur för jag har bra signal till alla mottagare trots splitt av kabel.
Det är som sagt bara 12476 som spökar.
Kommer nog att uppgradera mina LNB's till HD QuattroLNB's framöver för att vara på den säkra sidan.Synd att det blir så mycket kabeldragning bara.
Får försöka komma över nån bra rulle kabel till bra pris.
Tack för ditt svar på mina frågor.