Resultat 1 till 2 av 2

Ämne: får inte CIFS mount att fungera mellan två dmboxar

  1. #1

    Cool får inte CIFS mount att fungera mellan två dmboxar

    Börjar bli desperat nu...:'( har försökt att mounta upp en mapp från dm600pvr till en dm7000 (utan hd med usb minne ) men lyckas inte. Har försökt att följa guiden CIFS mount med Dreambox. problem nummer 1 när jag försöker skapa en kataolg i med telnet i var/mnt så står det read only file system ! har kört igång nfs server i dm600pvr och undrar vad man ska skriva i inställningar kliet IP ? dm600pvr ip eller dm7000. Vore grymmt tacksam för lite hjälp med detta

    Ds jag är ingen linux gubbe och har lite svårt för alla knepiga linux kommandon men kämmpar på Ds

    Go jul på er alla

  2. #2
    Om du har startat nfs-servern (vilket är bra) så är det nfs du ska montera, inte CIFS. Ändra till det alternativet i "drop-down-menyn".

    Vilken image kör du (gemini, pli eller något annat)?
    Var försöker du skapa katalogen. Din DM7000 borde väl ha en /hdd som du kan mount:a på (local). Använd /media/hdd i 600:an som källa.


    God jul själv förresten, ho-ho!

Liknande ämnen

  1. CIFS mount med dreambox
    Av kotten1 i forum Dreambox
    Svar: 37
    Senaste inlägg: 2009-11-23, 10:26
  2. CIFS mount
    Av Pz007 i forum Dreambox
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2008-10-14, 09:17
  3. CIFS-mount Inställningar
    Av c-larsson i forum Dreambox
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2007-06-07, 15:49
  4. CIFS mount på windows ME
    Av optimal i forum Dreambox
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2006-10-12, 10:23
  5. Jukebox CIFS mount
    Av chrilleP i forum Dreambox
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2005-10-27, 14:50

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss