Citat Ursprungligen postat av Hexantrop Visa inlägg
Här lite funderingar inför inköp av kinesisk Dreambox för HD. Har just nu enbart ett par DM500S och en DM7200. Vill alltså komplettera med en Dreambox som klarar HD. Ska huvudsakligen använda den för CanalDigital (plus FTA-kanaler på andra satelliter).

1. HD-boxen som server eller klient?
Bör jag använda HD-boxen som server, eller kan jag ha kvar DM7020 som server och använda HD-boxen som klient.

2. DM800HD SE eller DM500HD?
Som jag uppfattat det, så har t ex DM 800HD SE ingen inbyggd hårddisk, men en extern hårddisk kan anslutas. Om jag fortsättningsvis kan behålla DM7020S som server, så borde jag kanske klara mig bra med en DM500DH?

3. Leverantör?
Som leverantörer för DM800HD SE, har jag hittat denna:
http://www.dm800.eu/dreambox-dm800se...iver-p-51.html
Någon av ser som har positiv / negativ erfarenhet av det företaget, eller rekommenderar någon annan, helst inte för mycket dyrare, leverantör. Kollade på mydalle som verkar populär (säker och prisvärd ...) leverantör, men där hittade jag ingen DM800HD SE för satellit.
För DM500HD finns ett flertal, t ex mydalle.
1. Fritt val

2. Dm800se kan du montera intern hårdisk

3. Jag har skickat efter från den här adressen, http://www.aliexpress.com/product-gs...olesalers.html Hyffsat trygg affär när man handlar genom aliexpress, de låser pengarna vid beställning men betalar inte leverantören förrän de har fått bekräftelse från mottagaren att varan har kommit fram.