..men man borde väl på in dom i kanallistan?
..eller låser inte tunern på dom ens?
..men man borde väl på in dom i kanallistan?
..eller låser inte tunern på dom ens?
OSCam (Omnikey Cardman 3021), TVheadend på Debian10 (1xTBS6984), Kodi på Sony KD-65XH9505.
Du borde få in kanalerna i kanallistan. I Terratec Home Cinema ställ in kanalsökningen enligt följande:
Filter = Inget Filter
Sökläge = Sök per frekvensband
Frekvens från 290000 till 786000 stegstorlek 8000
Symbolrate 6875
Modulationstyp QAM 64
Kanallistan borde då fyllas med över 100 kanaler.
Som Leatherface säger så kommer du dock i princip bara att kunna se på ComHem kanalen utan programkort.
Tack för den snabba hjälpen
Det är ju sant att det inte finns några gratiskanaler jag betalar faktiskt för ett grundutbud. Men jag förstår inte varför man inte skall få in dem i datorn? Får ju in dem i tv-n utan box å kort. Skulle köpt en dvd med hårddisk i stället.
Jag har kört med dessa insällningar utan att få in en enda kanal. Får bara upp att jag skall kolla om antennen sitter i.
Satt och testade kanalsöken själv, ställ symbolrate till 6875 istället, då hittar du kanalerna, såg inte att Terratec specar sin symbolrate i kS, så ta bort en nolla.
Som jag förstått det så är man skyldig att visa de public service kanalerna gratis (eller egentligen via radio och tv avgift), det "fria" utbudet, svt1, 2 etc som boxer gör. Däremot finns det ingen reglering hur man gör det. ComHem har än så länge public service kanalerna "gratis" i det analoga utbudet, om man väljer att inte ha abbonemang, sätter de in en strypning så man bara kan se svt1,2 och 4:an analogt, och därför kan de välja att lägga alla digitala versioner av kanalerna som betalkanaler utan att göra övertramp.
Som kund innebär det att man för att ska kunna se på digitaltv via ComHem måste man ha ett programkort. Small heter det minsta grundutbudet som i princip motsvarar det som man får utan kort på boxer.
Du som vill ha TV till datorn via ComHem, måste skaffa ett digitalt abbonemang samt en kortläsare till datorn, ett CI tillsammans med en CAM, eller en kortläsare med mjukvaruemulerings som bygger på phoenix standard. En kostnad som blir ungefär vad en fristående digitalbox kostar.
Du skriver att du betalar för ett grundutbud, och att du får in dem i TV-n utan box och kort. Det är därför att ditt grundutbud är analogt inte digitalt och att din tv tar emot analoga tv-signaler. De 12 kanalerna är inga problem att få in i en dator utan abbonemangs kort. Det du behöver då är ett TV kort som har stöd för analoga signaler, Ditt nuvarande Terratec kort har bara stöd för DVB-C digitala signaler via kabeltv. Tips där är väl att kanske titta på en USB mottagare som har analog tv mottagning och plugga in i datorn, helst en hybridmottagare som har stöd för alltihopa, eller att sälja ditt nuvarande tv-kort och köpa ett sk hybridkort som har stöd för DVB-C samt analog mottagning, om du skulle vilja skaffa digitaltv via kabelnätet någon gång, därmot så finns det väldigt få sådana kort på marknaden.
Comhem ska ju tvinga oss i Stockholm att byta till digitaltv. Om jag skaffar digitaltv kan jag ju se det. Men om polaren/syrran skiter i att skaffa digitaltv och blir av med analoga då har de bara de fria kanalerna att kolla på. Kan jag ta med min box till dem då och se på mina kanaler hos dem?
För övrigt så får jag in digitaltv hos mig när jag har analoga utbudet.