Jag har ett Terratec Cinergy C HD, med tillhörande CI, samt en Terratec H5 sticka tillsammans med Terratecs USB CI modul. En Conax CAM behövs ComHem:s utbud, för boxers betalkanaler behövs en Viaaccess modul. Ska du köra USB sticka rekommenderar jag Terratec H5 stickan tillsammans med en Terratec USB CI modul. Kör H5 stickan i min Netbook på stugan (Boxer)och hemma i sovrummet ibland (ComHem), Cinergy C kortet sitter i min HTPC. USB CI:n kör jag på bägge datorerna faktiskt, upplever att den fungerar bättre än den tillhörande CI:n till Cinergy C kortet.
Har dilogs moduler, både till Boxer och ComHem, Boxermodulen fungerar bra, modulen till ComHem har det varit problem med när det gäller EMM uppdateringarna från ComHem som sker 1 gång i månaden, enligt ComHem:s hemsida så är det vissa Dilog CA moduler inom ett visst seriennummer som det är problem med. Jag råkade ha en sådan... så jag kanske inte ska svärta ner ComHem för mycket. Hoppade iallfall igån efter en vecka igen, så det är svårt att veta om det var ComHem eller modulen.
Terratec:s medföljande programvara (samma för alla produkter) är ruskigt bra, även fjärren fungerar bra, åtminstone jämfört med Hauppauge. Det är två olika fjärrkontroller, en grå med orangea knappar, till PCI kortet samt en svart, med svarta knappar med vitt tryck till USB stickan H5. Den grå känns mer lyxig och bättre genomtänkt, den svarta har lite färre knappar, men har bättre sändare mot usb stickan istället. Mycket inställningsmöjligheter, bra kvalitet och allmänt genomtänkt. Det enda man kan gnälla på är kanske supporten, som bara finns via telefon, och kanske att den generellt inte uppdaterar ComHems EPG rätt då de har specialkodat EPG:n på kanalfrekvensen där b la TV1000 ligger. Bara att låta programmet stå på TV1000 nån gång varannan dag i någon minut så uppdaterar den + 2 dagar, annars syns bara nuvvarande -> nästkommande prg.
Bägge alternativen går att köra med softcam via tredjepartsprogramvaror... för mig fungerar det dock klockrent att köra med orignalkorten. Har ComHems Large, med Canal+ filmpaketet samt Boxers "Max" med Canal+. Bägge fungerar mycket bra med Terratec:s grejjor.