Citat Ursprungligen postat av Zerpens Visa inlägg
Tjena !
Jag installerade Thor / Sirius igår kväll/natt.
Hade ett jäkla problem. Fick först bara in Astra och Hot Bird.

Men sikta in dig på att få in LBN2 (sirius), när du har den så borde Thor vara inne också.
Använde Satfinder i dreamboxen för att se var jag var någonstans uppe i satellithimlen. Gav starkt utslag när jag var på sirius, men knappt något när jag var på thor. Dock så fungerar bägge satelliterna klockrent.

Ett tips kan ju vara att om du har parabolen satt på ett rör, så vrid bara röret, blev mycket lättare att kunna "fin justera" då.

Mvh
Anders
Får du svagt utslag på en satellit så kanske du är på fel frekvens. Ställ även in frekvensen (välj nån kanal som brukar va lätt att då in och som sällan störs av snöfall och liknande, kolla vilken frekvens den ligger på via t.ex. kingofsat.net, och använd samma frekvens vid sökandet av satelliten).. Ibland kan mottagaren ha en frekvens inställd där ingen sänder någonting..