Finns väll ett gäng trådar på detta forum som behandlar hur man ställer in allt. Känns dumt att starta en ny tråd bara för att fråga samma fråga som blivit ställd 100000ggr
typ denna tråd http://www.comhit.net/showthread.php?t=26702
Man ser ju att kunskap finns om alla möjliga/omöjliga saker,men trådarna tenderar ju att flippra ut i för mycke olika detaljer .
Så jag skulle vilja att någon kunnig lade upp en instruktion om hur man får igång det hela från att ha packat upp DB till att få det att fungera .
Att tex ha DB som server/ eller om det finns andra alternativ .
Vad för programvara som skall in i den och hur man får in den.
Vilken programvara som man säkrast slipper timebomb med (PLI vad jag förstår ?).
En typ newbe hjälp, när man följt den basala instruktionen kan man väl diskutera eventuella problem som uppkommer.
Har man själv fått pula lite med det basala så kanske man sen kan bättre kan hänga med i forumet då det då talas om saker man ej har en aning om.
acam/konfa/newcamd/newcs/devicer/dmesg mm. mm
:thumbup:
Kortdelning är inte "a walk in the park" och det ingår liksom i paketet
Men för att svara på din fråga så är det så att de DM500 som du köper numer är kloner och de har en MAC adress på nätverkskortet som börjar på 00:09:34: och kan därmed inte beröras av den Timebomb som är känd i alla fall.
Skall man kortdela i hemmet så är det absolut enklaste sättet att använda Ccam som server och klient, detta tror jag dock inte fungerar på de senaste Viasatkorten i och med att de kräver BoxID för att funka i dreambox.
Det finns tonvis med av information som är högst upp i cardsharingdelen på forumet, läs igen och testa. Kör du fast så är det bara att fråga i den tråden.
Men jag förstår att det kan kännas som ett stort trappsteg att kliva över innan man fattat hur detta fungerar, men det är så det är och så det måste vara.
atomized har skrivit en utmärkt nybörjarguide. Börja att läsa den så klarnar det mesta.
http://www.comhit.net/showthread.php?t=23640