Sidan 2 av 2 FörstaFörsta 12
Resultat 11 till 17 av 17

Ämne: Viasat och Canal Digital

  1. #11
    Donator
    Reg.datum
    Oct 2007
    Inlägg
    483
    Tackad
    8 gånger
    Nej. För att kunna spela in en kanal och samtidigt se en annan behöver du det men inte annars.

  2. #12
    Har en till fundering.
    Kommer dreambox fungera i framtiden, hur framtidssäker är den?
    Kan det hända att man inte kommer kunna använda den om några år?
    Senast redigerad av marcus_n25 den 2011-01-07 klockan 21:05.

  3. #13

  4. #14
    Ingen har svarat för att ingen vet.. lättare tippa jordens undergång

    Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

  5. #15
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Som sagt. Frågan är inte lätt att svara på.
    Å ena sidan är en Dreambox väldigt flexibel i.o.m. att mjukvaran kan uppdateras om det behövs.
    Å andra sidan så försöker operatörerna hela tiden komma med motåtgärder som skall hindra kortdelning m.m.
    Hur läget kommer att vara om några år kan ingen svara på.

    Det enda alternativet om du vill ha en box som garanterat fungerar om ett par år är att använda operatörernas egna boxar. Att använda boxar som inte är "godkända" av operatörerna gör man alltid på egen risk och det finns inga som helst garantier för hur länge en sån lösning fungerar.

    Gissningsvis kommer SD-kanaler att fortsätta fungera på Dreambox under ett antal år till. Vad gäller HD-kanaler är läget mer ovisst då vissa operatörer redan infört HW-pairing på dem och andra troligen också kommer att göra det.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  6. #16
    Citat Ursprungligen postat av atomized Visa inlägg

    Det enda alternativet om du vill ha en box som garanterat fungerar om ett par år är att använda operatörernas egna boxar. Att använda boxar som inte är "godkända" av operatörerna gör man alltid på egen risk och det finns inga som helst garantier för hur länge en sån lösning fungerar.
    OBS,detta gäller inte Canal Digital och dess PVR HD box.Där har Canal Digital och dess boxleverantör genom mjukvaruuppadateringar,i princip gjort boxen stendöd,vad beträffar framtida uppdateringar.
    Den lärdom man kan dra av detta är är franska bilar är som franska(SAGEM) digitalboxar,dvs lynniga.
    skillnaden mellan boxar och bilar ,är att du kan välja om du vill köpa en fransk personbil,men franska digitalboxar,
    är det enda som Canal Digital tillhandahåller

  7. #17
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    Verkar som CD håller på testar CI+ just nu så ser ut som nåt i görningen ang HD kanaler.
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss