En hel del kanaler finns också på BADR (26 öst). Stellitens fotavtryck varierar kraftigt över Sverige så storlen på parabol varierar beroende på var du bor, men det blir en betydligt större investering än att ta emot HOTBIRD.

Prisuppgiften du har fått är helt OK. Det är inte svårt att sätta upp ett system för att ta emot HOTBIRD, känner du någon som kan något om sådan fixar det sig nog. Pris för bra produkter, utan installation, hamnar på 7 - 800 kr så det kanske inte är värt jobbet att sätta upp det själv.

Titt gärna på både KingofSat och Lyngsat (www.lyngsat.com). Tänk på att en del kanaler kan vara krypterade och att det då krävs ett kort för att låsa upp dem, som med Canal Digital, Viasat och Boxer)