Hej!
Har precis gjort ett funcard/slipstream med morphex.
Har sökt och kommit fram till att det är guldkortskoder + prefix man skall använda, precis som vanligt, samt att det går att avaktivera 24h-låset med LCD - Lock Control Disable.
När jag kollar i mina slipstream-filer med någon av funcard-editorerna som finns att ladda ner är LCD ibockat redan från början.
När jag igår skulle knappa in koder till PPV så började jag med prefix som väl är 1550? Knappade in detta två gånger men fick felaktig bekräftelse. Försökte ett par gånger till men hela tiden sa den samma sak, felaktig bekräftelse, precis som att jag slagit in fel kod den andra gången.
Testade slå in något annat men fick samma fel. Testade då slå in 0000 två gånger på varandra, och BARA då blev det godkänt?
Dessutom slog 24h-låset till efter några knappningar med 0000 trots att det skulle vara disablat!
Jag gick vägen som jag alltid gjort för att knappa kod, information om programkortet och sen byte av hemlig kortkod.
Vad har jag gjort för fel???