Resultat 1 till 10 av 111

Ämne: CA Error fix för alla DM800 Cloner

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #11
    Hej, jag har samma problem som "tools" och jag har försökt allt. Varit inne på hundratals forum kändes det som. Till och med tyska, polska, japanska, franska forum etc..

    Har jag missat något ? På displayen står det "R01: NO CA FOUND" och det är en DM800HDSE Clone med sim 2.10.

    Vad jag har gjort/försökt:

    1. Jag installerade drivrutin (CP210x).
    2. Jag kopplade nätverkskabeln mellan routern och boxen.
    3. Jag kopplade mini-usb mellan min laptop och boxen.
    4. Boxen var avstängd.
    5. Jag öppnade DreamUp 1.3.3.7 och "Use network" är bockat (fast jag vet inte ip-adress för jag kan ju inte få fram det på boxens display.
    6. Jag valde comport 3 enligt enhetshanteraren.
    7. Jag tryckte på connect och då säger det "connection prepared, now switch on the dreambox!" och jag satte på boxen men ingenting hände.

    Jag har försökt och försökt. Vad gjorde jag för fel?

    Jag har också provat att koppla ur nätverkskabeln och kopplade den till laptop för att ta reda på Ip-adress som är 192.168.0.15 och kopplade sedan tillbaka nätverkskabeln till boxen och jag ändrade ip-adressen i "Remote Ip (Box)" fältet.

    Nån därute som vet hur man löser det här, snälla hjälp mig och andra som har samma problem.

    //CB
    Senast redigerad av cborg den 2011-10-03 klockan 12:37.

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss