Jag tror problemet är att du inte har stöd för PC/SC. Omnikey är en PC/SC kortläsare och har du inte stöd för det i ditt Linux-system så kommer inte oscam att uppfatta att det finns en kortläsare och då dör oscam inom c:a 15-20 sekunder.

Du måste alltså ha stöd för PC/SC i ditt Linuxsystem och din oscam måste vara kompilerad för PC/SC-stöd om det ska fungera.
Antingen kan vi försöka få till det i din nuvarande installation men då måste du tala om vad det är för Linux du har.
Eller om du kör Debian eller Ubuntu så kan du istället följa min guide för Raspberry Pi https://www.comhit.net/content.php/2...nyb%C3%B6rjare
Om du börjar på Del 3 och framåt så kan du installera även på befintlig Debian eller Ubuntu. Följer du min guide får du automatiskt stöd för PC/SC.