Hmmm.
Gemini 4.7 funkar kalas, jag har gjort i ordning ett 10 tal DM600T åt polare. Funkar direkt.
Hmmm.
Gemini 4.7 funkar kalas, jag har gjort i ordning ett 10 tal DM600T åt polare. Funkar direkt.
VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
Linux rules!
VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero
Hej Matkoh,
Med Gemini 4.7, vilka moduler har du installerat då? NewCS också?
I min newcs.xml så antar jag att det ska in info om kodsystemet (viaccess) men i standardformen så är det info om irdeto och seca. I guider här är det oftast crypto som visas.
Har du något förslag på vilka taggar som ska in (och om det är i newcs.xml överhuvudtaget)?
/Hallgren
Tack!
Det har löst sig. Man ska inte testa med för många olika lösningar på en gång....
För de som är intresserade så har jag gjort följande: (Bl a eftersom Gemini-servern inte hade några CAM för nedladdning)
installerat openpli-1.0-dm600pvr-20100912 som jag laddade ner från pli-images.org
Jag har gått till dreambox settings och valt Software management. Jag valde Download latest menu och körde restart på boxen.
Jag har editerat filen terrestrial.xml för att kunna söka in kanalerna och gjort en kanalsökning varpå de okodade kanalerna hoppar igång men inte de kodade.
Jag har gått tillbaka till Software management i menyn och valt Downloads och SoftCams/Cardservers där jag laddat ner Mgcamd (1.35a) och Mgcamd config (1.35a) och även NewCS Cardserver (1.66). Jag har också laddat ner NewCS Cardserver Config (latest) under menyn Addons/Plugins i Downloads. Sedan har jag bootat om mottagaren. När jag kontrollerar dessa tillägg finns en grön bock vid sidan av filnamnen så det indikerar att dessa finns i boxen.
För att få de kodade kanalerna att hoppa igång gick jag till "blå knapps meny" och Softcam setup. Jag valde mgcamd-1.35a som Default SoftCam och newcs som cardserver, tryckte på grön knapp och då var det klart.
Nu ska jag bara göra ungefär lika på box 2. Återkommer med resultat.
Tack för hjälpen så här långt!
Hej hallgren1
jag bor i ett comhem hus och har en Dreambox 600 pvr.
Jag har laddat ner samma openpli image som dig och har laddat ner Mgcamd (1.35a),Mgcamd config (1.35a),NewCS Cardserver (1.66) och NewCS Cardserver Config. på softcam setup valde jag mgcamd-1.35a som Default och newcs som cardserver. det enda som jag inte förstår är editeringen på filen terrestrial.xml. just nu kan jag bara se tv4 alla andra kanaler får jag ingen bild.
tacksam för all hjälp