Resultat 1 till 10 av 13

Ämne: Bildinställningar i dreambox?

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Hmmmm.

    Och som vanligt: Vilken image, cam, kort osv.
    Jag har Newnigma2

  2. #2
    Har ikväll försökt se hockey på tv´n men det är i princip omöjligt. Isen blir självlysande och linjer och reklam på den får en "glow" effekt, om ni sysslat med bildredigering vet ni ungefär hur det blir. Aftonbladets logga lyser ljusrosa och målgården lyser babyblått, pucken ser man nästan inte.

    Det är samma på vit text, reklam med ljusa bakgrunder mm. Har konstaterat att det hör till Dreamboxen då det inte ser likadant ut på marksända gratiskanalerna.

    Har som sagt Newnigma2, Mgcam-1.35, kör med hdmi kabel till tv´n. Har letat i menyerna om det är någon funktion att slå på/av men hittar inget.

    Någon med liknande problem eller vet var felet ligger?

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss