Resultat 1 till 10 av 15

Ämne: DVB-T2 kort som just nu finns på marknaden!

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #7
    Citat Ursprungligen postat av surprise Visa inlägg
    Jag kan meddela att PCTV nanostick 290e funkar alldeles utmärkt och perfekt under linux 3.0.0-12. Det kom som en överraskning när jag uppgraderade till Ubuntu Oneiric Ocelot. Mina andra pinnar funkar inget vidare i linux längre, men den här ska jag nog köpa ett par ex till av.
    Tex här: http://www.webhallen.com/hardvara/12...anostick_t2_hd
    Jepp,,, drivrutinen för PCTV nanostick 290e finns med i kärnan sedan kernel 3.0 eller nyare. Innan (tidigare än kernel 3.0) har man fått kompilera drivrutien själv från linuxtv.org:s media git tree, vilket är rätt simpelt. Står till och med en guide hur du gör på deras sida, det är typ bara klipp och klistra från guiden till consolen och skriva in sudo lösenord när frågas.

    Angående bgt3620 så har jag mailat och frågat om förkompilerad drivrutin för kernel 3.0.

    Hur bra fungerar PCTV 290e i ubuntu? Går det scanna kanaler med "scan" kommandot? eller måste man scanna efter kanaler på något annat sett(eftersom det finns lite fler modulerings inställningar i DVB-T2 standarden)? Kan du scanna in SVT1HD utan större problem?
    Senast redigerad av rullram den 2011-10-20 klockan 11:43.

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss