BUMP!
Kom på en sak ... Efter att ha plockat fram en gammal hårddisk för isättning, ställde jag mig lite frågande ...
Jag använder min DM7020 just nu enbart som server och klient (ansluten till en TV). Spelar för tillfället inte in eller lagrar något på hårddisken. Det primära för mig just nu är att boxen lagrar alla dessa datafiler som behövs för att boxen ska funka som server.
Behöver jag då överhuvudtaget en hårddisk i boxen? Stoppar jag i boxen en gammal hårddisk, så kanske det blir mest blir till nackdel? Boxen måste ju bli varmare när den ska driva en rätt gammal hårddisk, så jag kanske tappar en hel del i livslängd på boxen - i värsta fall kanske tuner eller annat pajar?
Överdriver jag problemet med värme och hårddisken trots allt gör mer nytta än skada? Det är kärnfrågan för mig just nu. Utan hårddisk blir väl en DM7020 i stort sett en DM500S, fast med två kortläsare?
PS: Monterade in och installerade hårddisken. Tog inte värst många minuter och boxen blev tyssst!