Ingen aning när OE 2.0 släpps i stabil version men dom flesta nya images är baserade på det t.ex LT9 är baserat på OE 2.0. openPLi har sin egen OE variant som dom kallar 2.1 och har likt DMM en 3.0 branch nu som kan liknas med OE 2.0. openPLi har också en egen vidareutveckling av Enigma2 från förra året innan Enigma2 stängdes och är alltså inte baserad på DMM's nyare Enigma2 versioner längre.
Sen förstår jag inte varför man ska krångla med nollmodem, mini usb kabel osv.
Håll in power knappen då du stoppar i strömmen ett par sekunder så kommer du sen åt att flasha direkt i valfri webläsare utan att krångla med varken sladdar eller drivers.
Den varianten du pratar om är bra ifall man råkar fucka upp boxen så man inte kommer åt den över nätverket då har du alltid den metoden som livlina för att få in images den vägen.