Citat Ursprungligen postat av BultiZ Visa inlägg
Så man skulle inte tjäna något på att "överklocka" läsaren? för kollar man på t ex cmore så kan det lagga.. men har bara testat över trådlöst nätverk på mobil hittils... förhoppningsvis kommer det en lite tyngre klient imorgon så hör av mig då istället då den får gå på kabel!

Hur mkt bandbredd kräver exempelvis Tvheadend när man streamar?
I detta fallet beror säkert "lagget" på att du streamar. En svarstid på 250 ms räcker teoretiskt till 40 klienter så där är inga problem. Däremot kräver streaming av en SD-kanal c:a 5 Mb/s och en HD-kanal c:a 20 Mb/s vilket inte alla (trådlösa) nätverk klarar.

Mitt tips: Det finns absolut inget att vinna på att överklocka kortet. Speciellt inte om redan har så bra svarstider som du har. Risken att bränna kortet gör det inte värt att labba med överklockningar är min åsikt.