Tja, DAB är bra och fördelen är ju att man kanske kan få in flera kanaler, jag vet ju inte exakt hur många men om vi säger att man kan få in 30st rikstäckande kanaler, plus många andra fördelar som att slippa byta frekvenser osv och att radion sköter allt, kan man åka från norr till söder utan att man märker något och lyssna på samma kanal hela vägen. För inte tala om fördelarna med att kanske kunna ha några kanaler där man t.ex pratar engelsk, som sänds över hela europa, med eventuellt inslag av lokala program på olika språk osv. Satellitradio som man har i USA, XM radio, fungerar ju ganska bra men mindre bra i just storstäderna där det finns så mycket hinder och annat och pga vi här i Sverige befinner oss så långt upp kommer det funka mycket dåligt. Men via parabol går ju bra, dock inte mobil mottagning i bil, där gäller fortfarande dab.

Jag tror dessutom inte det kommer bli dyrt iom den tekniska utvecklingen, börjar man massproducera prylarna så sjunker priset snabbt och det blir billigt. Anledningen till det fortfarande är dyrt är att DAB helt enkelt inte duger, för dålig ljudkvalite och annat, därför blev det DAB+ det är också anledningen till att man har väntat länge med att införa systemen plus andra problem. Men det kommer nog snart tror jag, i alla fall inom de närmaste 10åren kommer vi nog ha DAB+ över allt men en eller annan FM station kvar under en lång övergångsperiod.

Men som sagt, jag är mest besviken på att det inte finns mer radiokanaler via satellit, när då många numera har just mottagning via satellit. Extra mysko varför vi i Sverige inte har detta, vi är ju tekniskt sett långt fram på andra områden. Kanske är ful-politik som stoppar ett och annat, vem vet.