Dom lever i allra högsta grad med "way back machine"
https://archive.org/web/
Lägg in länkarna där så kommer du kunna läsa, väldigt bra funktion när man letar sidor som "försvunnit".
http://blagus.info/stlinux-env-setup-part1/
http://blagus.info/stlinux-env-setup-part2/
http://blagus.info/stlinux-env-setup-part3/
MVH
Senast redigerad av _com_bort_ den 2017-07-02 klockan 22:52.
Seasoninterface, Humax CX-1201C, Samsung DCB-B270Z, MP3.6 usb, WindowsXP/7, Fausto1.44
Ni kan glömma JTAG på alla typer av säkra boxar. Det kommer inte vara möjligt, så dumma är dom inte
I teorin kan man visserligen öppna STi-cpu:er med rätt "lösen" men det lär ju vara cpu-unikt och inget som går att få tag på.
Det finns visserligen undantag (Samsung DSB-670) men då är det boxar med extremt tidig mjukvara där dom slarvat.
Om det är svårt eller inte är ju en definitionsfråga. Att följa någon annans instruktioner är en sak men att upptäcka buggarna ifrån start är det riktigt svåra.
Kanske en på 10000 av de som läst ut nycklar till via 090F vet något alls om hur det egentligen fungerar.
Vet ni t.ex. om att en av nycklarna behöver du inte ens läsa ut ur boxen? Den finns fri att tillgå på annat håll.
Naturligtvis är det otroligt mycket svårare att hitta möjliga säkerhetshål, det förstår ju alla som ens försökt något liknande.
Att ha den ena nyckeln hjälper knappast då båda behövs men visst, det är icke officiell information
Den självklara gissningen blir att du hittat den genom att omvandla S/N eller boxid på något vis?
Är nog väldigt få förutom newcs-teamet som reverse-enginerat mjukvaran.
MVH
Senast redigerad av _com_bort_ den 2017-07-02 klockan 23:04.
Seasoninterface, Humax CX-1201C, Samsung DCB-B270Z, MP3.6 usb, WindowsXP/7, Fausto1.44