Citat Ursprungligen postat av jocke4u Visa inlägg
Tack Freelock, låter som TBS5880 kan vara något att satsa på.

Funderar...då jag har 2 DVB-T kort idag med softcam (via AD-Tekniks smart reader), skulle det funka med Clone+ dvs att man sätter Boxerkortet med Clone+ i TBS5880 och har ett klientkort i AD-teknikläsaren.

Hade ju varit fint om man kunde investera i en TBS5880 men att kunna använda de existerande för SD-kanaler.

@Pboxer
Vad är anledningen till att du väljer DVBSky T980c istället för TBS5880? Några kända problem med MediaPortal?
@Jocke4u
Det var lite impuls känsla... Fick för mig att den var stödd fullt ut i MediaPortal (vilket den tyvärr inte är - dvs CI-interfacet..), och dessutom är jag allergisk mot USB baserade kort. Känns som att USB är att be om problem med bandbredd etc. Om jag kan välja så väljer jag gärna bort USB.

Hur som helst, jag har fått mitt DVBSky T980c nu, och det fungerar klanderfritt när det gäller SVT HD och alla andra SD kanaler, men fungerar icke med mitt MPEG4 CI modul och mitt programkort (version 3) för kodade HD kanaler. Jag har Boxer Mix så det "borde" fungera. Det fungerar att avkoda alla icke HD kanaler dock.

I och med jag läst om både programkort version 4 och CI+ moduler som krävs för kodade HD-kanaler, så tog jag en rövare och ringde och pratade med Boxer.
Enligt dem ska det fungera med program kort version 3.0 men man måste ha en CI+ modul.

Jag har nu beställt ett sådant så får vi se om det hoppar igång. Sedan är nästa steg i så fall Clone+ så att jag kan använda min gamla DVB-T fireDTV för vanliga kanaler. Alternativt så kör jag ett slavkort i min Phoenix läsare med Oscam.

För att fortsätta använda Mediaportal Tv-server så får jag väl kolla in Dvblink för att få stödet in i MP.