Okej tack för svar :-) nån här på forumet som äger en klon som kan säga hur den fungerar. Tillräckligt snabb? 400 MHz vs 1,3 ghz dualcore i vu+.. Är rätt markant skillnad.. iaf på pappret![]()
Okej tack för svar :-) nån här på forumet som äger en klon som kan säga hur den fungerar. Tillräckligt snabb? 400 MHz vs 1,3 ghz dualcore i vu+.. Är rätt markant skillnad.. iaf på pappret![]()
Okej, måste säga att jag är tveksam.. har läst på forumet att en del har haft väldiga problem med Mixeshop när det gäller garantiärenden och sånt :/
Det spelar nog ingen roll vilken Kina-leverantör du väljer när det gäller supporten. Alla är mer eller mindre dåliga plus att de är dåliga på engelska och det blir mycket missförstånd plus att det tar evigheter för postgång fram och tillbaka till Kina.
Så man får väga det låga priset mot dessa nackdelar. Vill du ha support så köp i Sverige, vill du ta en chansning och handla billigt så köp i Kina.
Överväg om inte t.ex. Vu+ prisvärda boxar inköpta i Sverige är ett alternativ.
Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!
alt.1
3st kinaboxar 3300kr + billigast frakt 520kr. har du otur så öppnar tullen paketet, då kostar det ca 70kr/box (med nedskrivet värde). summa summarum 3820kr eller 4030kr (inkl tull).
garanti = beror på vilken sida dom små kineserna vaknar...och du åker ändå på returfrakt.
alt.2
1st vu+solo2 2500kr och 1st vu+solo 1550kr = i praktiken 3st boxar då solo2 är en twintuner, för 4050kr.
garanti = you bet!
plötsligt känns inte kinashoppingen så billig...men valet är naturligtvis ditt. lycka till!
varför så negativ? alla taggar utåt!
då ts (som kanske inte är jätteinsatt) efterfrågar en billig lösning, så är väl mitt lilla räknexempel högst relevant...om han redan har htpc, mediaspelare, laptop, dator, surfplatta ändå menar jag...
edit: lade till laptop o dator...
Senast redigerad av jajko den 2013-10-30 klockan 21:10.
inte krångligt alls...mäster förklarar mer...
http://www.comhit.net/showthread.php...light=optimala