Resultat 1 till 10 av 15

Ämne: Strema LNB-Signal över ethernet.

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Om man vill göra nånting i stil med vad slarver frågade efter i första inlägget så finns det liknande lösningar som diskuterats i forumet. Bl.a. denna tråd:
    http://www.comhit.net/showthread.php...tuell-tuner%29

    Om man söker på "vtuner" eller "partnerbox" i forumet hittar man en hel del inlägg om liknande saker.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  2. #2
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Oct 2007
    Inlägg
    254
    Tackad
    2 gånger
    Inte lika rolig lösning kanske men betydligt mycket enklare,, sätt en dreambox hos din brorsa och streama bara kanalen därifrån..

    Bor du långt norr ut eller? (om du har sådana stora problem att hitta en plats att få in thor på)..
    Får du inte in thor boorde du inte få in många andra satelliter heller såvida du inte har en fet parabol och plockar in satelliter som ligger i helt annan vinkel.
    Ibland letar man förgäves efter en satellit och så visar det sig att man har ett konfigurationsfel, typ fel satellites.xml eller liknande. Kolla upp en transponder som du är säker på att är uppe och sök manuellt på den när du letar..
    ~~ Allt som finns i luften är gratis ~~

  3. #3
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    Eller så kan man ju ta dit en installatör, ja det kostar lite pengar men för mig låter det ju otroligt att man inte kan få in satelliterna. Det är ju i extrema undantagsfall man inte kan ta emot satelliterna. Det är ju CD eller Viasat vi pratar om och dessa satelliter är ju inte direkt svag signal, om man säger så.

Liknande ämnen

  1. Svar: 10
    Senaste inlägg: 2013-04-07, 22:12
  2. Strema till iphone?
    Av Jocce_84 i forum Vu+
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2012-02-16, 21:53
  3. Strema från dreambox.
    Av follo1992 i forum Dreambox
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2010-09-12, 17:24
  4. Strema från dreamboxen!
    Av kUbbAS i forum Dreambox
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2008-07-24, 16:05
  5. ethernet problem
    Av masten i forum DGStation
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2008-01-15, 07:38

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss