Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!
Jises vad svårt att ställa in parabolen. Jag har gjort detta förut, men lyckas inte hitta varken vs eller cd.
Vrider öster vrider väster. Får in bland annat hotbird.
Har cd band c eller band ku ?
Jag har fått huvudena av en kompis. Kan det vara gamla huvuden?
Jag har inte kopplat in några switchar, utan kör med kabel direkt från lnb till tuner.
Har inte installerat några softcam's ännu, men visst borde den i alla fall hitta kanalerna ?
Många frågor
För CD ska du välja Thor Ku-band.
Ja, du ska kunna göra kanalsökning och få in kanalerna i kanallistan även utan softcam.
Det kan vara bra att ta hjälp av en sida som http://www.dishpointer.com/ för att se vart man ska rikta parabolen. Det finns också en del bra appar till mobilen som kan hjälpa till.
Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!
Jo jag har använt http://www.satlex.net/ för att ta fram alla parametrar. Men skall kolla denna sidan ockå. Alla tips är supervälkomna.
Jag har använt appar också. Men varje gång som jag får utslag, dvs att styrkan är tillräckligt stark, Har jag antingen fått in 13.0E Hotbird eller 19.2E Astra 1 ku Band.
När jag tar ut riktningen för dessa båda satelliter, tolkar jag det som att jag skall vrida parabolen mer väster ut (höger om jag står bakom den). Men hittar inget som ger så mycket styrka som jag kan använda.
Om jag går in på tuner inställningar och väljer automatiskt, leter boxen själv upp vilken satellit den har hittat, kanal innehållet skvallrar en del också.
Jag har testat både det vänstra och högra huvudet. Dvs försökt att hitta både CD (högra sett framifrån) och VS (vänstra sätt framifrån).
Hur viktigt är LNB tilten vid själva uppletandet ?
Alla siffror du behöver veta står på dishpointer.com. Och du får en fin siktlinje så du kan ta ett riktmärke i terrängen att sikta på när du riktar parabolen.
Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!
Funderar lite hur hög är en björk kan bli. Grannes Björk ser dock inte så stor ut. Men om en Björk kan bli om kring 25 30 meter. Så om Elevation'en är 23.2 grader Sinus på 23.2 = 0.39, 25/0.39 = 64 meter. Nu sitter iof parabolen på ca 4 - 5 meter så säg att björken är 20 meter, blir det ändå 51 meter bort. Måste ut och mäta. Tror kanske att det är därför som jag inte får signal.
Boxen har börjat att uppföra sig bra. Den är inte längre seg. Konstigt. Men kan varti att jag inte anslutit den till någon parabol.
Idag hittade jag Thor 5/6 satelliten med grym signalstyrka men så har jag också fällt grannes träd. Trodde han skulle bli sur. Men han är jättetacksam för hjälpen. Skall se om jag också nu får in 4.8E SES 5.
Sedan skall jag instalera softcams och se om jag kan se några kanaler. Sedan blir det dags att beställa abonemang (Yehh!)
Tack ALLA som hjälpt mig !