Känner mig dum, jag är vissligen helt ny på Digital boxar av Öppna Linux boxar, men är annars rätt insatt i det mesta. Men Har försökt att ta reda på vad de olika programvarorna för Vu+ Duo2 egentligen är. Alltså inte hur man installerar dem, uppdaterar dem utan vad det är och varför manbehöver dem.

Jag hittar många bra guider för VuPlus Comunity, men tycker att det är svårt att hitta som sagt vilka programvaror som är vad och varför. Som exempelvis Back Hole.

Givervis förstår jag att boxen vid leverans kommer med en installerad image, och att man kan byta till andra beroende på vad man är ute efter. Men vad är orsaken att man vill byta till en viss image. Och vilken skall man installer (om inte orginal duger), när man skall köra CD och VS ?

Vad börjar man ?