1507 services borde det bli inkl radio
Sent from my iPhone using Tapatalk
Hmmmm.
Nu gjorde jag en helt ny installation (ny box). Hämtade ner senaste OpenPli (OpenPLi-4.0-beta-dm800se-20140110.zip). Installerade den, ställde in satelliterna (Thor på A & Astra på B). Gör en kanalsökning -> Boxen hittar 338 kanaler & BARA på Thor. Gör manuell sökning med omboot mellan sökningarna -> 338 kanaler på Thor & 658 kanaler på Sirius.
Installerade Newnigma istället på samma box & då fick jag direkt 1263 kanaler.
Så felet är hos OpenPLi, men vad ???
VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
Linux rules!
VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero
Hej varit borta ett ta tag
men haft detta problem tidigare.
Så prova denna xml och rapportera hur det gick. Funkade för mig tidigare vi liknade problem.
Hmmmm.
SUCCESS !!!! Med @Freelock bifogade satellites.xml så funkade det !! Thor 797 kanaler, Astra 658 kanaler. Hittade direkt. Jag testade även med satellites.xml från newnigma installationen, men den funkade inte heller.
TACK !!
VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
Linux rules!
VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero
Då är ju min fråga, vad skiljer sig mellan Freelock´s xml mot den som genereras från satellites-xml.eu?
Eller förövrigt mellan Freelock´s xml och den som kommer med OpenPLi 4.0?
Andra parametrar?
Andra fil rättigheter?
Andra transponder frekvenser?
Senast redigerad av Minime den 2014-01-10 klockan 14:14.
Hmmmm.
Enda skillnaden som jag ser är att i Freelocks fil så finns bara Thor inte KU-band eller C-band. Men varför funkar inte diseqs-styrningen med OpenPli / satellites-xml.eu varianten, men direkt med Freelocks. Mycket märkligt är det iallafall. Söker jag manuellt med OpenPLis orginalfil så måste jag boota om boxen för att byta satellit vid sökning. Dvs. jag söker först på Thor (eller Astra), och försöker jag sedan manuellt söka på den andra satelliten så hittar den inga kanaler.
Jag har inte ändrat något annat, gjorde en ny installation & bytte bara ut satellites.xml direkt jag kom åt boxen mha ftp.
VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
Linux rules!
VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero
Ska nog testa Freelock´s xml när jag väl kommer hem.
Kanske den löser problem jag har med visa Thor kanaler så som kanal 5 och Kanal 9...
Måste zappa fram och tillbaka för att få bild...mycket skummt...har hänt efter jag bytte och uppdaterat xml filen från satellites-xml.eu.