Resultat 1 till 10 av 78

Ämne: O.B.S....Jag lämnar forumet

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Aug 2008
    Inlägg
    337
    Tackad
    35 gånger
    Seriöst? Lämna ett forum för att man får andra synpunkter än ens egna? Tror ingen hatar dig Ibrahim. Du säger att hat inte får plats i ditt hjärta men så fort någon säger emot dina åsikter så brusar du upp dig. Men ett forum är just ett forum. Man ska diskutera med och mot varandra. Det är så man lär sig. Men vill du lämna så är det upp till dig. Men jag kan inte finna någonstans att någon hatar dig. Måste va din egen tolkning av folks kommentarer.

    Sent from my LG-D802 using Tapatalk

  2. #2
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Feb 2007
    Inlägg
    246
    Tackad
    2 gånger
    Det var tråkigt att höra...att du lämnar Ibrahim.
    tack för all hjälp här...

  3. #3
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    Alltid synd när medlemmar lämnar, jag tycker INTE Ibrahim ska sticka. Däremot kan man ju vara mer passiv och inte besöka forumet så ofta. Eller välja att inte svara på en del foruminlägg osv.

    Problemet tror jag snarare handlar om folk i allmänhet, många (även folk här på detta forum) sköter sig inte, och skriver bara rakt ut vad dom tycker, personangrepp osv. Bara för att man tycker någon är korkad innebär INTE att man skriver det, folk har olika åsikter, tänker på olika sätt, löser problem på olika sätt osv. Det är bara så det är, man kan inte konvertera, eller förändra folk. För man är som man är, och därav har man också den personlighet man har. Det i sin tur medför nackdelar och fördelar. Alla är bra eller sämre på olika saker beroende på vem man är, och är man medveten om detta kan man jobba med de sämre sidorna, eller anpassa sig själv, hur man agerar, osv för att slippa hamna i situationer där man vet att det inte kommer ge ett bra resultat osv. Beror lite på vad det gäller men i stort kan man säga så (tycker jag).

    Tyvärr har det skrivits en del om detta i tidningar av olika folk, psykologer och andra att folk inte kan uppföra sig på nätet, för det man skriver och hur man agerar i forum skulle de flesta inte göra IRL när man pratar med någon. Det är lite som att folk över lag inte kan hantera mer anonym kommunikation och får ett beteende som mer liknar dagisbarn än vuxna. Varför det är så kan inte jag svara på.

    Precis som när man skriver dokument i datorn (vad det nu gäller) så brukar man skriva ett första utkast, rörigt, upprepningar osv, men där man "skriver av sig" så att man får med allt man vill ha, därefter går man tillbaka några gånger och redigerar, tar bort information, skriver om, lägger till saker osv. För att tillslut när man är färdig, så har man fått något som är bra och kan publiceras eller läggas in i forum. Med tiden får man mer vana och kan då skriva inlägg mer direkt, för att redigera en eller två gånger innan man är nöjd.

    Mitt inlägg skulle t.ex. kunna anses vara totalt off topic, men jag är osäker på vad TS egentligen vill säga med det ursprungliga inlägget, annat än att han berättat att han lämnar forumet och sedan påpekat att en del användare inte sköter sig (vad det nu innebär?).

    Saknar vi moderatorer i forumet kanske ?

    Till sist tipsar jag TS om att istället aktivera sig på flashback forumet (Sveriges största). Inget ont om comhit men detta forum är ju specialiserat mot en del saker.

Liknande ämnen

  1. Fel på forumet ?
    Av matkoh i forum Övrigt
    Svar: 9
    Senaste inlägg: 2013-10-29, 06:13
  2. Ny på forumet
    Av seadom i forum Canal Digital
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2004-12-28, 12:45
  3. Problem med forumet!
    Av admin i forum Övrigt
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2004-05-14, 10:13
  4. Forumet.
    Av admin i forum Övrigt
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2002-12-21, 01:35

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss