Citat Ursprungligen postat av Chelsea64 Visa inlägg
Ok. Det låter uppenbarligen som du fortfarande har något som inte installeras som det skall.

Det är av denna orsaken som jag aldrig kör via gränssnittet. Man ser inte vad som går fel.

Lite tips.
opkg update - hämtar vad som är nytt. Gör inga förändringar i det som är instalerat. Börja alltid med detta.

opkg list-upgradable - Visar vad som kommer att updateras (nya versioner osv) när du kör upgrade. Bra att veta tycker jag.

opkg upgrade - Gör själv uppdateringen.

När du kör kommandona i terminalen (telnet), så kolla vad som skrivs och ut och se om det är konflikter eller fel.

Efter en uppdatering kör igen och se om allt är uppgraderat. Finns det inget mer att uppdatera blir det en tom list. Då skall det vara så även i gränssnittet med.

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk
Okej! Då förstår jag, kan ju hålla med om att det är svårt att se allt som installeras när man kör via boxen.

Men körde med telnet nu och testade med att köra opkg upgradeable och fick detta resultat.


Force Options:
--force-depends Install/remove despite failed dependencies
--force-maintainer Overwrite preexisting config files
--force-reinstall Reinstall package(s)
--force-overwrite Overwrite files from other package(s)
--force-downgrade

Men det lustiga är att listan fortsätter efter det sista här, borde inte det med komma med när jag kopierar det?
Men om jag har fattat det rätt så finns det inga uppdateringar att installera enligt telnet, men det är ju lustigt att boxen säger att det finns det då?
Tror att jag har börjat att få ett hum om hur telnet fungerar och det har jag dig att tacka för.
Men vet du om det finns några bra guider där man kan lära sig allt om hur Linux och detta funkar och även var man kan finna dessa kommandon för jag har aldrig hört talas om detta innan och visste inte ens att det fanns, men nu så är jag villig att lära mig om allt om detta.