magstripe, rent tekniskt går det. Bara se till att boxen, kortet är igång osv, sedan tar man bara med sig grejerna ner till Spanien, alternativt fixar man ett tvillingkort som man kan ha där nere permanent, om det nu är ett semesterhem. Det är inte några större problem med installatörs-hjälp, ganska vanligt i Spanien att ta emot kanaler från Astra 28.8 för engelska kanaler, då behöver man stor parabol, det borde också finnas ganska bra och billigt utbud av stora paraboler.

Men några 2.5meters paraboler tror jag inte behövs, det är också avgörande vilken kvalite man har på parabolen. En billigare 1.8meters runt 3000kr från satpro, eller 7000kr för en 2.4meters och dessa borde funka utan problem. En annan fördel om man köper från installatör är att man kan prova sig fram, så man slipper köpa på sig en jättedyr parabol om det funkar med en lite mindre. Tänk också på att man måste ha möjlighet att montera upp en parabol.

Jag skulle nog satsa på en parabol som står på marken, dom där som man monterar ihop som är flera tårtbitar, dom är inte jättebra, men tillräckligt stora och borde funka bra, då Viasat samt Canal Digital inte har några speciella begränsade satelliter med special beams, som är svåra att fånga upp. Plus priset på dessa paraboler är betydligt lägre än dyrare channel master varianter.

Alternativt kan han också låta en bekant eller någon han känner, fixa ett tvillingkort som han sedan använder nere i Spanien, blir billigare och då sköter den personen räkningarna osv. Man får ju inte använda abonnemanget utomlands, pga copyright osv. Så det går inte att skaffa ett abonnemang och kräva att bolagen ska skicka räkningarna till Spanien, utan man måste låta någon agera mellanhand här hemma. Så gör i stort sett alla andra som bor i Sverige som vill ta emot kanaler från utlandet, typ finska, turkiska, arabiska osv. Också en anledning till varför en del "invandrare" har stora paraboler, pga dålig mottagning, precis som din kompis kommer få när han bor i Spanien.