-
Stativ
Snart dags att flytta igen.
har kollat med kompass och sett att den kommande balkongen ligger helt perfekt riktning söder. Balkongen har utsikt över en parkeringsplats, medans på baksidan finns det en skogsbacke. Även utan satellit-TV-radiointresse hade jag inte varit på balkongen särskilt mycket.
kommer, om plats finns, att sätta upp min 1,6 m; T90 och T55. Den stora mot Astra2 och de två andra mot alla de andra europeiska satelliterna.
Förra gången de var uppe hade parasollstativ med extra stenar på för att de inte skulle blåsa omkull direkt. Det var inte bra då det var rangligt och att diametern på rören var ofta mindre än vad parabolens infästning var.
Ni som har lite större paraboler på ställen där stativ måste användas, vad använder ni för stativ?
Är det det stora från Satellitproffsen som är det bästa alternativet? (1000 kr plus frakt per stativ svider...)
Taggar för det här ämnet
Behörigheter för att posta
- Du får inte posta nya ämnen
- Du får inte posta svar
- Du får inte posta bifogade filer
- Du får inte redigera dina inlägg
-
Forumets regler