Citat Ursprungligen postat av macuser Visa inlägg
Ja, avsaknad av fri sikt är ett problem vid parabolmottagning. Hur du/ni menar att bolagen ska lösa detta åt er vet jag inte. Hitta en högre plats.

Håller med att det är trist, men pga politiska beslut. Parabolmottagning tror jag inte direkt spelar in.

Denna klagan ska riktas åt kunderna, som efterfrågar tekniken, och inte bolagen. Går att läsa i x antal trådar här om hur "korkat" det är med alla dessa SD kanaler och varför de inte går över till HD snabbare. Fråga DennisOlof t.ex.
Jag tror att du missade läsa hela mitt inlägg och därav ett korkat svar.

Men så att du förstår skall jag upprepa det igen. Parabolen jag har, har ställts in av en auktoriserad installatör. SD kanalerna får jag in alldeles fint. Men HD kanalerna är skit bara det blåser en aning i trädtopparna. SD kanalerna fungerar då alldeles utmärkt fortfarande.

Jag har till och med satt upp en extra järnstång på över två meter för att få upp parabolen. Men icke sa nicke. Nu får jag alltså knappt in Hockey HD. Jo kanske 20 % av tiden. Det gäller även andra HD kanaler likaså. SD kanalerna fungerar fortfarande utmärkt.

Andra har liknande problem där vi bor. Jag ber inte bolagen att lösa mina eller andras problem med trädtopparna. Men varför hela tiden skynda med att ta bort SD kanalerna när de fungerar i även svårare förhållanden.

Visst hade vi haft savannvegetation i Sverige hade det varit noll problem men så ser det inte ut på många /flesta håll i Sverige.



Sent from my ZopoC2 using Tapatalk